toen bleek dat hij dit kon, werd hij aan genomen. Voor het opslaan van de veevoeders werd de oude zuurkoolfabriek van Schermer - horn aan het Westeinde (nu nummer 103) ingericht. Al in het eerste jaar be droeg de omzet van het depot Schermer- horn 34.040 gulden. Het jaarverslag ver meldt: 'De Commissarissen verwachten dan ook, dat indien de aldaar wonende aandeelhouders de leus voor ogen hou den 'eendracht maakt macht', de zaken daar steeds in bloei zullen toenemen en zien dan ook voor dat depot een goede toekomst tegemoet.' Het tweede boek jaar zag bijna een verdubbeling van de omzet, namelijk tot meer dan 64.291,49 gulden. Aangezien er steeds meer deel nemers kwamen, was uitbreiding van de opslagruimte al snel nodig. In 1910- 1912 verrees het eerste gebouw aan het Zwet, in 1927 volgde de tweede loods. Transport Jacob Los had een zelfstandig trans portbedrijf, eerst met paard en wagen en later met auto's. Hij kreeg provisie op de omzet per 100 kilo plus een vracht vergoeding. De eerste jaren werden de veevoeders met een boot aangevoerd en met paard en wagen bezorgd door Klaas Alles uit Schermerhorn. De eerste paar den waren van Russische oorsprong. Bij aanschaf waren ze tamelijk verwaar loosd, maar uiteindelijk gingen ze nog lang mee. In de loop van de jaren werd het ge bied dat 'De Leerhoeve' bestreek steeds groter: Beemster, Starnmeer, Schermer, Purmer en omringende plaatsen gingen erbij horen. Aangezien de bezorging op tijd moest geschieden, werden paard en wagen in 1921 vervangen door een Ford Chevrolet vrachtwagen. De eerste jaren werden de bestellingen met paard en wagen afgeleverd. Foto genomen rond 1910. 20

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2009 | | pagina 20