Leerhoeve Alphen De Leerhoeve, in 1889 in Oudshoorn (nu Alphen aan den Rijn) opgericht, was een onderwijsinstel ling die zoons en dochters van veehouders de theore tische en praktische ken- De eerste loods nis moest leren voor hun toekomstige boerenbestaan. De eerste cursus begon op 1 mei 1889 en kostte 30 gulden per jaar. In 1890 werden de eer ste diploma's uitgereikt. Al in 1893 werd de school weer opgeheven omdat er on voldoende belangstelling voor was. Toen in 1903 een groep boeren besloot een coöperatie te stichten voor het aan kopen van veevoeders, grepen zij terug op de oude naam: de NV Veevoederfa briek en olieslagerij 'De Leerhoeve' werd opgericht. De vennootschap had succes, want in het derde boekjaar (1905/1906) waren er al 193 aandeelhouders. Niet alle boeren wilden zich aanslui ten bij een samenwerkingsverband, er waren er ook die liever onafhanke lijk bleven. Dat nam niet weg dat ze evengoed klant konden worden van De Leerhoeve. In eerste instantie kregen de aandeelhouders korting op hun aan kopen, later viel dat voordeel weg en maakte het voor de prijs niet meer uit. van De Leerhoeve (links) aan het Westeinde Depot Schermerhorn Op 21 december 1907 werd het depot Schermerhorn opgericht. Hier was op 19 augustus 1907 een vergadering aan voorafgegaan: vier heren kwamen in Almaar bij elkaar om te bespreken of het mogelijk was in Schermerhorn een depot van 'De Leerhoeve' te stichten. Diverse veehouders uit de omringende polders werden geraadpleegd, waarna in november 1907 een bijeenkomst werd gehouden in café 'De Vergulde Valk' waaraan acht veehouders uit de Scher mer, de Beemster en uit Schermerhorn deelnamen. Deze bespreking had tot resultaat dat op 21 december 1907 een oprichtingsvergadering werd gehouden tot stichting van een depot te Schermer horn. Tot depothouder werd benoemd Jacob Los. Hij moest zonder fouten en net geschreven een nota opstellen, en schroot van de kokosnoot, overblijvend na de oliebereiding. Pinda's worden gewalst en geperst om de olie eruit te halen, waarna schilfers overblijven, die een grondstof vormen voor veevoer. De jaarverslagen van De Leerhoeve vermelden verder nog vee voeders op basis van rijst- meel, erwtenmeel (groene erwten, veldbonen, kik kererwten). De Leerhoeve voegde aan de basisgrond stoffen mineralen en vitaminen toe en verpakten het mengsel in zakken en balen. Vervolgens ging het per schip en vrachtauto naar de filialen, die zorgden voor verdere distributie naar de boeren. 19

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2009 | | pagina 19