ren uit den boze. In de tweede plaats de aan het meer grenzende polders, in het bijzonder het hoogheemraadschap Rijn land. Weliswaar welwillend staand ten opzichte van de drooglegging, omdat die een einde zou maken aan de afslag van land, maar de eis stellend dat de afwa tering van de polders niet ongunstiger zou worden. De derde en machtigste groep werd gevormd door de drie steden Leiden, Haarlem en Amsterdam. Tegen de inpoldering vanwege de gevolgen voor de scheepvaart en de waterverversing van de stadsgrachten.48 Leeghwater richtte zich met zijn plan op het consortium. Hij ging in het plan voorbij aan de afwateringsproblemen van de oude polders, die nu hun overtollige water loosden op het Haarlem mermeer, waarna het water via deze brede boe zem zijn weg vond naar de spuisluizen in het Y. Die boezem zou enorm verminderd worden en daar zou de afwatering van de nieuwe polder nog eens bijkomen. Dat hij wel beter wist blijkt uit de brief die hij in 1633 aan de raadpensionaris van Holland schreef over de grote wateroverlast in de banne van Uitgeest: doorsake van dese comt veel ende meest alle door 't bedijcken van de meeren, gelijck veel luyden wel bekent is dat nu hoe langer hoe meer de boesem cleynder wert ende weynich vermach. Ende dat er bij me- nichte van watermolens hoe lange hoe meer op de cleyne boesem malen.*9 In dezelfde tijd werd er een tweede in polderingsplan ontwikkeld, door Veris. Dit plan werd geschreven voor de aan grenzende polders en voldeed aan hun eisen wat betreft de afwatering. Daar mee ver uitstekend boven het Leeghwa- ter-plan. Vijftien strijkmolens werden er door Veris toegevoegd om het water uit te malen op het Y. Het plan was, qua investering en exploitatie, een stuk duurder dan dat van Leeghwater.50 Het borstbeeld van Leeghwater in Middenbeemster. Foto: Herman Kaptein Conclusie Het lijkt aan geen twijfel onderhevig dat de rol van Leeghwater, mede ten gevolge van zijn 'zelf-promotie', sterk overdreven wordt. De Roever is in zijn 15

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2009 | | pagina 15