De uitleg is weer klip en klaar: om zekere vierkant stukken te bedijken. Neemt een vierkant stuk dat een morgen groot is. Zo moet gij vier zijden bedijken. Neemt twee stukken aan malkander. Zo zult gij niet meer als zes zijden de bedijken. Neemt dan vier vierkanten aan malkan der gelijk als hier voren getekent staat. Zoo zult gij niet meer als acht zijden be dijken ende alzoo voort naar advenant. Zo heeft altoos de grootste de minste dijk op de mor gentalen." Nog is Leeghwater niet zeker dat zijn uitleg overkomt. Dus hij voegt nog een derde 'exempel' toe: alzo ik alhier voor- gestelt en beweezen heb: dat een groote dijkage veel morgentalen in hem heeft en weinig hoeden dijks op ieder morgen bedraagt, zoo zal ik alhier nog een klug- tig stuksen voorstellen. Hetwelk niet mo gelijk schijnt te wezen. Dat zelve zal ik van de hoogte nemen en brengen 't in de breedte. Ende werd nog eens zoo groot. Neem een ton die langwerpig van fat soen is en vult die zelve ton tweemaal vol met water ofte droge waar. Ende zaagt dan de duigen recht in 't midden door en neemt dan alle die halve duigen ende maakt dan in de wijtte in 't ronde aan malkander ende maakt daar dan een bo dem in de selve kroozing, daar de bodem te voren in geweest is. So zullen daar in de selve duigen die twee gemeten tonnen waters in mogen. Hetwelk ik zeiver be- zogt heb ende is. Probatum est,4S Kluchtig is het zeker en heel duidelijk lijkt dat Leeghwater zeker niet verant woordelijk is voor de wiskundige geome trische opbouw van de Beemster kavels. Althans om de Gulden Snede uit te leg gen had hij zeker twee volledige boek werken nodig gehad. Het meest opvallende in het plan van Leeghwater is het feit dat hij de afwate ring van de omliggende polders veron- tachtzaamde. Hij moet uit zijn eerdere ervaring beter geweten hebben, maar het maakt zijn plan in feite irreëel. In artikel 61 beschrijft hij de tweede re den waarom de Haarlemmermeer nog meer verscheide goede conditiën en ge- legentheden heeft die andere Meeren niet en hebben: ten tweeden so heeft dese Haarlemmer-meer de schoonste en beste gelegentheit om 't water te lossen die men bedenken kan. Dat is dat men meest altijt de winden in Holland Zui den/ Zuid-west en Zuid-oost wayen en als dan komt het water toezakken en te vallen na het Y ende sluizen en dan is het meest altijd leeg water op het Y en in de Zuider Zee. Daar en boven is daer nich zulke schoone gelegentheit om sluizen en uitwateringen te makenbij 't huis ter Bart. Ook mede tot Sparendam en andere gelegen plaatsen. Alles na wénsch. En dan noch daar behalven een voor-boezem of kolk te maken benoorden het huis ter Bart op het Y, over de Ei landen heen, daar de molens op zouden konnen malen. Om de Spiering meer mede te mogen bedijken. Opdat alle die oude landen om de meer mogten bervrijd wezen van den afbreuk en slijten van dat groote berderffelijke water.vi Leeghwater geeft hiermee blijk van een wel erg groot optimisme. Hij stelt zijn hoop op de zuidelijke winden en denkt daardoor dat hij geen strijkmo lens nodig heeft om de boezem af te ma len. De Roever zegt daarover dat Leegh water ten onrechte op de sluizen in het Y vertrouwde en op het feit dat de zui delijke winden de rest zouden doen." In de gaten moet worden gehouden dat bij de plannen voor de droogmaking van de Haarlemmermeer drie partijen een rol speelden. Het consortium dat de drooglegging tot stand wilde brengen en dat een plan eiste dat aan zijn wensen tegemoet kwam. Investeringen ten be hoeve van andere belangengroepen wa- 14

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2009 | | pagina 14