K X 1 /I Het plan van Leeghwater voor de droogmaking van de haarlemmermeer Eerst de hogere wiskunde. Leeghwater wilde aantonen dat de Haarlemmer meer-onderneming (wateroppervlakte 15.000 ha in Leeghwaters tijd, vergelijk daarmee de 7100 ha van de Beemster), wat betreft de lengte van de ringdijk relatief goedkoper was dan bij de Beem- ster-bedijking. Drie 'exempels' had hij nodig om zijn lezers ervan te overtuigen van het toch niet zo diepliggende feit dat een twee keer zo grote oppervlakte bij een -cirkelvormig of rechthoekig- meer, betekent dat de lengte van de ringdijk V2 (dus 1,4) keer zo lang wordt. Hieron der volgen de artikelen 55, 56 en 57 van zijn Haarlemmermeerplan. Stel dat het droog te maken meer cirkelvormig is. Leeghwater vergeleek twee meren waarvan de één een twee keer zo grote straal heeft als de andere. De oppervlakten verhouden zich als 1: 4 (de oppervlakte van een cirkel is nr2) en de omtrekken als 1:2 (de omtrek van een cirkel is 2nr). Leeghwater tekende de twee meren (cir kels) En hij legde uit: neemt een klein koor deken dat een elle lank is en vult dat met kleine stukjes hout die van gelijke grootte zijn. Genomen daar mogen 25 stukjes in en dan komen de einden van dat koordeken aan malkander. Neem dan een koordeken dat 2 ellen lank is. Zo zullen daar hondert zodanige stukjes in dat koordeken mogen komen aleer de einden van dat laatste koordeken aan malkander komen. Alzoo ist ook mede met een klein of groote Meer na adve- nant: wel verstaande hoe dat de Meer of dijkagie beter in 't rond gelegen is hoe den inhoudt grooter valt.43 Leeghwater begreep ook wel dat zijn cirkelmodel niet altijd haalbaar was. Vandaar dat hij een tweede 'exempel' gaf, nu voor vierkante meren. Hij nam twee vierkanten, waarvan het ene een twee keer zo grote zijde heeft als de an dere (zijden a en 2a). Aan de lezer zal niet uitgelegd hoeven te worden dat de oppervlakten zich verhouden als 1: 4 (oppervlakten a2 en 4a2) en de omtrek ken als 1: 2 (4a en 8a). Leeghwater tekende ook de twee vier kanten. Uit: Haarlemmermeerboek, artikel 55. Uit: Haarlem mermeerboek, artikel 56. 13

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2009 | | pagina 13