molens.37 Niet onbelangrijk is hierbij dat het hier twee van de zeven molens betrof (één in het Kamerhop en zes in de Starnmeer). De andere vijf werden of als vijzelmolens gebouwd (voor het eerst de toepassing van de vijzel!) of tot vij zelmolen omgebouwd. 38 De beroemdste inwoner van De Rijp was Jan Adriaanszoon Leeghwater. De man die de grote droogmakerijen in de 17e eeuw op zijn naam heeft staan. Leeghwater (1575-1650), zoon van een timmerman, was een veelzijdig mens. Niet alleeen had hij de leiding over de droogleggingen, maar ook maakte hij de ontwerpen voor de molens. Hij was architect (het raadhuis van De Rijp heeft hij ontworpen). Tekst website 'Land van Leeghwater' Vervulde Leeghwater een heldenrol bij de belegering van 's hertogenbosch? En wat waren zijn prestaties in het bui tenland? Leeghwaters verhaal laat niets aan dui delijkheid over. Nota. Den zeiven Jan Adriaansz. Leeg-water heeft ook geweest in 'leger voor 'sHertogen-Bos (bij de bele gering van die stad door Frederik Hen drik in 1629, DM), alwaar hij grooten diens gedaan heeft voor den Prins. Met Molens te ordineeren en te stellen om het water uit te malen. Hetwelk een groot voordeel heeft gegeven om deselve on- winneleijke stadt winnelijk te maken, gelijk gebleken is. Alle zijne wedervarin gen die hij daar gehadt heeft en heeft hij niet beschreven.39- Ook hier lijkt sprake te zijn van zelf overschatting. P. I. Teitler maakte in 1979 duidelijk dat zijn tijdgenoten geen melding hebben gemaakt van Leeghwa ters bijdrage en dat in de bronnen die het beleg beschrijven zijn naam niet ge noemd wordt. Hieronder een letterlijk stuk uit het artikel van Teitler, omdat hij, weliswaar voor deze kwestie, pre cies onder woorden brengt wat ook voor de andere activiteiten van Leeghwater geldt.-10 Teitler: Het is opmerkelijk dat in de bronnen die het beleg -vaak tot in de kleinste details- beschrijven de naam Leegh water niet voorkomt, hoewel de popu laire verhalen rond het beleg hem in een heldenrol plaatsen. De genialiteit die de 'meulemaecker uyt de Rijp' is toegeschreven, is misplaatst. De le gendevorming is, zeker wat betreft zijn rol in het beleg, door hemzelf in gang gezet. Zijn naam wordt nergens dan in zijn eigen geschriften vermeld. Hij zal een bekwaam vakman zijn geweest -anders was hij niet in Den Bosch te werk gesteld- maar meer ook niet. En als vakman was hij gewoon één van de vele molenmakers die voor Den Bosch aan de slag gingen. Zij moesten de molens construeren om de inundatie leeg te malen. In de biografie van Frederik Hendrik, geschreven door J. J. Poelhekke, wordt het beleg uitvoerig beschreven, maar Leeghwater wordt niet genoemd.41 Hetzelfde beeld komt naar voren bij het onderzoek naar de activiteiten van Leeghwater in het buitenland. Hij heeft uitvoerig over zijn bijzondere belevenis sen in het buitenland geschreven. Maar vrijwel uitsluitend zijn belevenissen ko men aan bod, niet de inhoud van de pro jecten. Sporen van zijn werkzaamheden heeft hij niet nagelaten. In de archiva lia is zijn naam niet aangetroffen en hij wordt ook niet vermeld door schrijvers uit die tijd.42 12

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2009 | | pagina 12