van alle krachten werd, gewerkt. Niets hielp. Tenslotte moest Leeghwater in overhaaste vlucht de wijk nemen naar het hooggelegen Purmerend. Het pasge wonnen land werd een prooi van de gol ven." Een spannend verhaal, maar er is geen enkele aanwijzing dat er werkelijk grote moeite is gedaan om de Beemster- dijk te behouden. Pikant is dat het deel van de dijk bij De Rijp, dat onder toe zicht van de 'opsienders' Dirck Symonsz en Jan Adriaensz had gestaan een zeer aanzienlijke schade geleden had. En dat nog wel op een plek die het verst van de zee verwijderd lag. Over andere schade van dijken van het Schermereiland valt niets terug te vinden.25 Na de ramp werd een nieuw college van dijkgraven en heemraden benoemd. Eén van de nieuwe hoofdingelanden, Thobias de Coene, werd dijkgraaf. Op 19 mei 1612 was alles hersteld en konden de hoofdingelanden mel den dat de Beemster, op enkele diepe delen na, droog lag. Maurits en Frederik Hendrik wer den uitgenodigd voor een feestmaal in het 'Heeren huys' in Middenbeem- ster. Maurits ging via De Rijp de Beemster in over een geïmprovi seerde brug van schui ten, pramen en planken. En natuurlijk: ick, Jan Adriaensz Leechwater heb het mede ghesien en de tafel mede heb helpen bedienen.™ Wat zegt Leeghwater zelf over zijn rol? Ick heb mede in 't beginsel van 't bedijcken van de Beemster gedient als Ingenieur en de Fabrijck van 't setten ende stellen van de Water-Molen tot het voltrecken toe.21 Het woord dienen lijkt goed gekozen, van leiden is geen sprake geweest en het zichzelf toekennen van de titel ingenieur zou hem in de huidige tijd een achtervolging door Nova en Eén Vandaag bezorgd hebben. Nog een uitspraak van Han van der Horst waarin Leeghwater een wel heel grote invloed wordt toegekend: Wel belastten de deelhebbers (aan de droogmaking van de Beemster, DM) hem (Leeghwater, DM) met de daad werkelijke droogmaking. Leeghwater liet uiteindelijk 43 watermolens bou wen. Daarom gebruikte Leeghwa ter een oplossing, die als door Stevin was aanbevolen: hij plaatste de mo lens in een gang (dit werd volgens Lambooij halverwege de 16° eeuw al toegepast, DM). Han van de Horst in 'Een bijzonder land'; 2008. Getrapte bemaling voor de Beemster. Tekening van Leeghwater. Uit: De Roever, Jan Adriaenszoon Leeghwater purmer, wormer, heerhugowaard, Schermer en Starnmeer Voor de drooglegging van de Purmer (1618-1620) leverde Leeghwater een molen. Voor zover bekend was dit de enige watermolen die hij voor de grote droogmakerijen leverde. Ook hier zeker 10

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2009 | | pagina 10