VOOR MOFFEHKRACHT EN MENJCHEHJACHT VONfcEN HIER VUP EEN nmilLYIRBL'JF kerkhof met het lijkenhuisje en tegen de kerk aangebouwd de kosterswoning uit 1626 met de klok met de enkele wijzer. Tegenover de kerk het monument voor de Tweede Wereldoorlog met daarach ter de waterput met een capaciteit van 99.000 liter. Door De Zarken met het voormalig Doelenhotel, later burgemeesterswoning en nu door de huidige eigenaar (1990) ge tooid met de spreuk die weinig te raden overlaat: 'Anders zijn mag niet' (direct rechts). Voormalig Doelenhotel Na De Zarken, de Kerkstraat (recht door). Een blik langs de Lindegracht (eerste gracht rechts) liet de eerste so ciale woningbouw van na de Eerste We reldoorlog zien. Nu 214 ton waard. De naamgeving van 'De Krim' gebruikt ten bate van de zeilmakerij en touwsla- gerij, naast de scheepvaart heel belang rijk in vroeger jaren, wierp de vraag op naar de oorsprong. Eigenlijk heel simpel: het gebouw werd tijdens de Krimoorlog gebouwd. Indrukwekkend was het verhaal over 'het Achterhuis van Monnicken- dam'(rechts in de Kerkstraat). Twee jaar lang werden in het huis tussen het plafond van de eerste en de vloer van de tweede verdieping vijf Joodse mensen (2 volwassenen en 3 kinderen) verborgen gehouden. De buren waren niet op de hoogte. Er werd wel eens opgemerkt dat 'er veel was hing'. TROUW Gevelsteen Waterlandhuis. Langs het Waterlandshuis (links), in 1908 opnieuw opgebouwd en de oude pas torie van de Hervormde gemeente met de kinderkopjes. De Lindegracht 'Het Achterhuis van Monnickendam' Even de Schoolsteeg in. Met de acht huisjes, de 'acht zaligheden'. De voor malige Gereformeerde kerk (het Wa terstaatskerkje), oftewel het 'klompen kerkje'. Piet Blom van de kubuswo ningen heeft erin gewoond. Overal buiten de huizen de kleine, haaks op de huizen staande, bankjes, B88SKI de 'konkelbankjes'. Konkelbankje 205

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2008 | | pagina 25