uizen worden e deel van de serveerd voor >or kerkelijke den het recht ten en na een iendrecht. De mochten zelf 3n en andere ze kregen het ikenkamer, of m. Daar werd !e kregen ook een en omslag graaf van de ■3-1933. De Huigendijk. Uit: Diederik Aten, De Schermer (1635), in Zee van Land. Gelukkig wel accijnsvrij bier in de aanloop tot de loting en zoetelaars deden hun werk Het grote werk begon in de lente van 1633. De eerste genotuleerde vergade ring van de dijkgraaf (Maerten Stuyling) met acht hoofdingelanden uit Alkmaar vond op 9 februari 1633 plaats. Toen werd de eerste algemene vergadering met ook de hoofdingelanden van buiten Alkmaar uitgeschreven voor 21 februari 1633. Op die vergadering verschenen 13 hoofdingelanden. Besloten werd de mo lens aan te besteden en met het graven van de ringsloot en de aanleg van de ringdijk verder te gaan - er was al proef genomen. Willem Jansz Benningh werd benoemd tot architect van de te bouwen Nauernasche Sluis, voor f 4.- per dag.15 'Onze' Leeghwater was bij de bouw van f een serie molens bij Driehuizen en Graft- dijk betrokken en bij het uitzetten en metselen van de vereiste waterlopen.16 De ringdijk kwam in het noorden vast aan de al bestaande oude Huigendijk. de huidige 'Slingerdijk' - op het kaartje de 'Galgendijk'- de oude scheiding tussen de Schermer- en Raakmaatsboezem. Dat scheelde nogal wat in kosten. Hetzelfde plan hadden de bedijkers van de Heer- hugowaard gehad, maar die legden uit eindelijk een nieuwe ringdijk evenwijdig aan de oude Huigendijk, de Nieuwe Hui gendijk. De Schermer heeft daar dus geen ringvaart en er stonden ook geen molens. De ringvaart van de Schermer begint in dit deel iets ten westen van Rustenburg (zie kaartje op blz.127). Aan de west- en oostkant volgde de ringdijk, opgeworpen met grond van het oude land, de rand daarvan. Aan de zuidkant moest een dijk aangeplempt worden met een glooiing van puin en zware stenen over een lengte van meer dan 700 roeden (ongeveer 2,5 km) langs het onbedijkt blijvende Alkmaarder- of Langemeer.17 Op 19 mei 1633 werd besloten dat werk af te sluiten met openlating van een gat zowel in het noorden als in het zuiden ten behoeve van de scheepvaart. 36 molens werden aanbesteed. En in mei 1634 werd besloten de twee gaten te 125

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2008 | | pagina 9