Rond 1900 we 'd er in de vijf nog overge bleven hekelhokken hennep gehekeld voor zeilen en netten. In hoofdz; ak in opdracht van de zeildoekwevers uit Krommenie. De Graftdijkers haalden per schuit de bossen op uit Krommenie. Thuis werden de bossen verwerkt tot vlas- en hennepgaren, in zakken gedaan en ter keuring in Krommenie aangebo den. Soms vond de keurmeester er 'de hand' in, wat tot een lagere opbrengst leidde. 'De hand' kwam erin doordat het uiteinde van de bos om de pols geslagen was geweest. Om dit omgeslagen stuk te hekelen moest de bos omgedraaid wor den. Als dat niet gebeurd was ontston den de problemen. Het verhaal gaat dat de verstandhouding tussen de keurmees ter in Krommenie en de Graftdijkers niet optimaal was waardoor de Graftdijkers, in hun afhankelijke situatie, vaak de dupe werden.3 In de eerste helft van de 17e eeuw scheidden Oost-en West-Graftdijk zich kerkelijk af van Graft.4 Op 19 mei 1642 verkocht Meyndert Cornelisz voor 1100 gulden zijn huis en erf in West-Graftdijk aan het kerkbestuur om kerkdiensten in zijn huis mogelijk te maken. Ook in Oost- Graftdijk werd een huis ingericht voor kerkgang en schoolbezoek tegelijk. De beide huizen werden na een paar jaar tot kerkjes omgebouwd.5 Het kerkje in West- Graftdijk dateert uit 1651.6 Het oor spronkelijke uurwerk (gedateerd 1654) van deze kerk, gemaakt door de smid Jacob Louwertsz. uit Schermerhorn, is nog te zien in een museum in Brabant. Het huidige uurwerk is electrisch.7 De kerk heeft geen orgel. In Oost-Graftdijk ontstond op de plaats van school/kerk in 1647 een nieuw kerkje. Op 29 november 1836 werd deze kerk bij een storm ver nield en werd begonnen aan de bouw van de tegenwoordige kerk (op 22 november 1840 ingewijd).8 West-Graftdijk leverde de meeste spraakmakende geleerde van het Scher mereiland op. Op 10 augustus 1654 werd in de pastorie daar, als zoon van de do minee, Bernard Nieuwentijt geboren. Na een onstuimige jeugd, hij werd verwij derd van de universiteit in Leiden, stu deerde hij geneeskunde in Utrecht. Hij bond de strijd aan met het 'ongodisme' en met een grootheid als Leibniz. Zijn boek 'Het regt gebruik der werelt- beschouwingen' verscheen in vele verta lingen. Hij verwierf faam als wiskundige, natuurkundige en als theoloog. In deze combinatie van hoedanigheden 'bewees' hij het bestaan van God.9 Noten 1. P. Schuurman, Het Schermereiland WFON 14 (1940), 123 2. Idem 3. Het huis met het hekelhok van Jannetje Heertjes te Oost-Graftdijk, 7, 8 en 9. RAA. 4. P. Schuurman, 121 5. Idem, 124 6. A. J. van der Aa, Aardrijkskundig woordenboek de Nederlandendeel 4, 758 7. De Schermeer en zijn Randdorpen (1983), 147 8. A. J. van der Aa; deel 4, 757 9. Een Nieuwe Chronyke; 2005, nrl, 12 t/m 22. 178

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2008 | | pagina 62