SCHERMERHORN De eerste schriftelijke vermelding stamt uit 1346 1 en, aannemende dat bestuur lijke zelfstandigheid ook hier samenvalt met kerkelijke zelfstandigheid, kan aan genomen worden dat Schermerhorn in 1620 bestuurlijk zelfstandig werd. Scher merhorn (de Horn) ontstond als vissers dorp en toevluchtsoord voor mensen die de natte Mij zen en het natte Schermer ontvluchtten. In 1399 viel het zich ont wikkelende Schermerhorn (en Westmij- zen) onder Schermer (bestaande uit het Noordeinde en het Zuideinde van Scher mer). Dit blijkt uit een oorkonde van her tog Albrecht.2 Later, als Zuid-Schermer zelfstandig geworden is, blijft de combi natie Schermerhorn, Noordeinde van Schermer, Westmijzen en Noordewoude in stand, zoals blijkt uit een oorkonde van Filips II uit 1575.3 Schermerhorn is dan als duidelijk het sterkste deel van de combinatie. Op een van de schitterende ramen in de Grote Kerk is een binnenvisser te zien die zich zorgelijk afvraagt hoe hij de kost moet verdienen na het droogmalen van de Schermer, terwijl daarvoor de Beem- ster ook al drooggemaakt was. Dat zal ook een probleem geweest zijn, want met de binnenvisserij was het grotendeels afgelopen. Maar in de eeuw daarvoor was al een nieuwe bron van inkomsten opgekomen, vele bewoners van Scher merhorn verhuurden zich als zeevarende op de haringvangst en de walvisvaart. En er ontstond een enorme deelname aan de koopvaardijvaart. De koopvaardij kende meestal andere reders dan de De kerk van Schermerhorn. Tekening van Tavenier (1794), gemaakt zittend aan het Zwet. Uit: J. J. Schilstra, Schermerland, Mensen en molens. 173

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2008 | | pagina 57