Het oude Scht rmer werd later ook wel het Noordeinde van Schermer genoemd (of Noord-Schermer), in tegenstellii g tot het later ontstane Zuideinde van Scher mer (Zuid-Schermer), later Grootscher mer genoemd. In 1399 lag het bestuur en de rechtspraak in handen van vijf sche penen uit het Noordeinde van Schermer en drie uit het Zuideinde onder de schout van Schermer (zie ook bij Schermer- horn). De 'oud Schermers' of Noord- Schermers stonden bekend als 'wat rouw van manieren', de strijd tegen het water had het karakter gevormd. Bekend zijn verhalen over strijd tussen de Schermers en de Oosthuizenaren over de bevissing van de Beemster. Omdat de (Noord-) Schermers van geen ophouden wisten is het mogelijk dat daar hun bijnaam, de Wroeters of de Mollen, vandaan komt. De Zuid-Schermers heetten de Wildjes of de Snoeken (De Grafters de Kraaien, de Rijpers de Eksters en de Oosterbuurters de Spierings).1 Het laatste kerkje in het oude Scher mer (het kerkje is een aantal keren ver plaatst, ook vanwege de natheid) stond op de plaats van de molen de Havik aan de noordkant van de Gouw. Het kerkje, in dezelfde tijd gesticht als het Mijzen- kerkje, stond eerst westelijker. In 1296 werd de kerk vernieuwd en qua bouw sterk verbeterd. Misschien kwam hij toen al op de plek van de molen de Ha vik. In 1450 volgde een volgende ver nieuwing en de kerk werd nog vergroot in 1514. In 1612 stortte het kerkje in en in 1817 werden de restanten opgeruimd.2 Over het ineenstorten in 1612 bestaat een legende. Men zag het kennelijk aan komen, want de afspraak werd gemaakt dat gekeken zou worden in welke rich ting de kerktoren zou neerstorten. Die richting zou bepalen aan welke bevol kingsgroep de klok zou toevallen, aan die van Schermerhorn of aan de groep die woonde op het verlengde van de Oude Zeeburg.3 Noten 1. P. Schuurman, Het Schermereiland WFON 14 (1940), 113 en 114 2. Een Nieuwe Chronyke; 2003 nr. 3, 125 e.v. 3. P. Schuurman, 116 De restanten van oude kerkje van Schermer dat in 1612 instortte. Tekening van Pronk. RANH. 172

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2008 | | pagina 56