culturele activiteiten zorg draagt voor het behoud en beheer.2 De bewoners van Noordeinde waren kleine boeren of ze waren werkzaam in de lijn- en nettenbanen, in de hekelhok- ken en in een enkele zeilweverij. Aan de Globdijk stonden twee hennepmolens, twee korenmolens en één oliepersmolen die in de 17e eeuw redelijke welvaart brachtten.3 Noten 1. H. J. M. Kaptein, Touwslagerij De Vrede'en de familie Bruin. Een Nieuwe Chronyke, jrg. 13, blz. 90. 2. Voorlichting van de St. Noordeinder Vermaning. 3. P. Schuurman. Het Schermeiland WFON 14 (1940), 122. OTERLEEK De naam getuigt van de rijke waterhisto rie: het waterdier de otter en het woord leek (een doorvaart of waterlozing). Uit een aantekening van omstreeks 1100 blijkt dat het klooster in Egmond toen al 'in het bezit' was van liet collatierecht' (het benoemingsrecht van de pastoor) van een kapel in Oterleek. Vol gens De Cock duidt dat erop dat de ont ginning ook hier al in de lle, misschien het einde van de 10e eeuw plaats vond. Net als bij de Mijzen en Schermer kwa men de ontginners uit de omgeving van Oudorp.1 De oude dorpskern Oterleek was een kleine plattelandskern met een bevol king, levend van veeteelt en visserij, die maar heel geleidelijk in aantal toenam. In 1338 telde Oterleek 60 mannen, in 1514 (volgens de 'Informacie') 15 huizen en tussen de 40 en 50 'communicanten' (óf die ter communie gingen -dus 12 jaar en ouder-, óf gemeenteleden in de betekenis van personen). In 1632 31 en in 1732 41 huizen. In de 14e en 15e eeuw ontstonden de zogenaamde streeksteden. Oterleek werd met Koedijk, St. Pancras en Oudorp in Alkmaar opgenomen. Als straf voor het verzet tegen Filips de Goede bij de Hoek se en Kabeljauwse twisten verloren de bij Alkmaar gevoegde dorpen hun stads recht. Oterleek werd toen met Oudorp, Graft, Koedijk en het Zuideinde van Schermer door Filips aan Roeland van Uutkerke in leen gegeven. In 1442, bij Het kerkje dat inl922 werd afgebroken. Uit: De Schermeer en Randdorpen.

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2008 | | pagina 53