Dit leidde waar .chijnlijk tot het neerzet ten van een heiberg om het wachten te bekorten, gevolgd door het bouwen van een paar woningen voor vissers op de Schermer en een enkel boerenbedrijf dat gebruik maakt van de verbeterde om standigheden na het aanleggen van de dijk. Driehuizen ontstaat. Men ging er voorheen vanuit dat in 1603 de eerste huizen werden neergezet (in 2003 werd het 400 -jarig bestaan gevierd). Maar historisch onderzoek in verband met die viering bracht aan het licht dat al in 1593 melding werd gemaakt van 'Zuiderwoude, genaamd Driehuizen'.1 Net als alle dorpen kende Driehuizen voor de tweede wereldoorlog een bloeien de middenstand: bakkers, een groente man, een brandstoffenhandel, cafés, een timmerwerkplaats, een metselbedrijf, kruideniers, een hoefsmid en een kap per.2 Ook hier heeft de tijd wat dit be treft een grote verandering gebracht, men maakt gebruik van de voorzienin gen van de stad en vindt ook vaak het werk buiten het dorp. Het 17e eeuwse oude kerkje (tegenover voorheen café 'de Bonte Koe') werd in 1912 door brand verwoest. Het nieuwe werd op de huidige plaats gebouwd.3 Het 17' eeuwse kerkje. Op 2 aug. 1912 werd het kerkje door de bliksem getroffen en brandde tot de grond toe af. Uit: De Schermeer en zijn Randdorpen. Noten 1. Tanja Schermerhorn en Noor Ney, Thuis in Driehuizen, 12 en 13. 2. De Schermeer en zijn Randdorpen (1983), 19 3. De Schermeer en zijn Randdorpen (1983), 19 GRAFT De eerste vermelding van 'Greft' dateert van tussen 1091 en 1121 (tijdens Floris II, vermelding in de Fontes Egmunden- ses uit het Liber Sancti Adalberti).1 Het moet veel westelijker gelegen hebben dan het huidige Graft, misschien tijdelijk ten noorden van de Hervormde Kerk van Oost-Graftdijk en misschien ook tijdelijk langs de 'Vuile Graft'.2 Bij de herontgin ning en omdijking van de Binnenmaden werd Graft op de huidige plaats ge bouwd, dus langs de Globdijk. Ongeveer 1250 meter naar het oosten werd de Gouw gegraven voor de ontwatering.3 In de tweede helft van de 13e eeuw, om pre cies te zijn rond 1281. Een rijmkroniek vermeldt namelijk dat de bouw van de eerste woningen langs de Globdijk sa men viel met het bezoek van Floris V aan Engeland en dit bezoek viel in die tijd.4 164

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2008 | | pagina 48