Een verhaal over de droogmakerij is niet compleet als de in- en omliggende dorpen niet aan bod komen. Niet de meer recente geschiedenis zoals dat gedaan is in het prachtige jubileumboek uit 1983 ('De Schermeer en zijn Randdorpen) en zoals u het terug vindt in het herdenkboek van dit jaar, maar, zoals dat hoort voor een oudheidkundige vereniging verder terug in de tijd. Onderstaande tekst is overgenomen van de site van de Oudheidkundige Vereniging 'Het Schermereiland'. Dit uiteraard met toestemming van de maker van de site. Omdat de zeer uitgebreide geschiedenis van De Rijp een verhaal op zich vormt en omdat De Rijp niet aan zijn recht komt door het als een 'dorp aan de rand van de droogmakerij' te beschouwen, is de geschiedenis van De Rijp weggelaten. U houdt dat tegoed! DRIEHUIZEN De totale bedijking van de Buitenmaden kwam halverwege de 16e eeuw tot stand. Voor die tijd waren de meest kwetsbare delen bedijkt. In de winter liep het, uit riet, moeras en bomen bestaande, land onder water. In de drogere zomermaan den kon er vee grazen en werd er ge jaagd en gevist, riet gesneden en turf gestoken. Na de totale bedijking ont stond onder andere Driehuizen. De Graf- tenaren zijn dan door de dijk hun vrije doorgang naar de Schermer kwijt ge raakt met als gevolg dat ze een overtoom aanleggen (in de buurt van de kerk en het café) Tekening van de overtoom bij Driehuizen. Gemaakt door F. van Hecke (2002) Uit: Tanja Schermerhorn en Noor Ney, Thuis in Driehuizen.

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2008 | | pagina 47