Jacob Posch. Tekening van Deistier (1960) Uit .'Het Gouden Boek', brochure werkgroep museum-gemaal Wilhelmina. Jacob Posch werd in 1900 geboren in Grootschermer en hij was iemand met een grote interesse voor de lokale cultuur en historie. Voor de oorlog was hij o.a. als secretaris actief in het bestuur van de Hollandse Maatschappij van Land bouw afdeling Schermer. In 1938 werd hij benoemd tot burgemeester van Oter- leek. een functie die hij tot 1965 vervul de. Op verzoek van het verzet bleef hij in de oorlogstijd burgemeester, totdat hij op eigen initiatief in oktober 1944, na de slag bij Rustenburg, terugtrad. En in 1946 werd hij dijkgraaf van zowel De Schermer als van het Hoogheemraad schap van de Uitwaterende Sluizen. In die tijd oefende hij dus drie beroepen uit: boer, burgemeester en dijkgraaf. Hij ver vulde een belangrijke rol als stuwende kracht bij de restauratie van de resteren de dertien Schermermolens in de jaren 1949-1950 en van het Noorderpolderhuis in 1951-1952. Een geboren bestuurder, maar hij nam niet alles aan. Toen hij ge vraagd werd voor een comité van kamer muziek bedankte hij met de woorden: 'ik hou niet zo van kamermuziek, mijn voor keur gaat uit naar een draaiorgel'. Praktisch ieder waterschap bezat een hensbeker - 'hens' betekent broeder schap. Na afloop van de schouw kwam de beker tijdens de maaltijd van het be stuur op tafel en ook bij andere bijzonde re diners. Getoast werd er dan op de groei en bloei van het waterschap. Vaak, ook bij het waterschap De Schermer, werden er registers bijgehouden waarin personen, die de hensbeker hadden gele digd, moesten tekenen. Tot en met 1952 werden deze registers ook in de Schermer bijgehouden. Toen werden ze, op initiatief van Jacob Posch, vervangen door 'een gouden boek'. Een album met een forse omvang, waarin alle personen die een belangrijke gebeurtenis meemaakten hun handtekening zetten. Prachtig geïllustreerd door kunstenaars van naam. Aan dit Gouden Boek van de Schermer is de tentoonstelling in Muse umgemaal Wilhelmina gewijd (6 juni t/m 14 september 2008). De tentoonstelling werd geopend door mevr. Mayke Blauw- Posch, de dochter van Jacob Posch. Ook bij Uitwaterende Sluizen zorgde Jacob Posch voor de overgang op een gouden boek, verlucht met prachtige aquarellen en tekeningen van onder andere Frans Mars. De gegevens over Jacob Posch en over de hensbeker en het Gouden Boek zijn afkomstig uit de brochure van de werk groep Wilhelmina, uitgegeven ter gele genheid van de tentoonstelling en uit een gesprek met mevr. Mayke Blauw-Posch en de heer Jan Blauw Arie Barendregt volgde Posch in 1969 op en werd daarmee de laatste dijkgraaf van het waterschap De Schermer. Toen De Schermer in 1977 opging in Het Lan ge Rond werd hij de eerste dijkgraaf van dit nieuwe waterschap. Barendregt was een doener, een veldwerker. Iemand met een scherpe opmerkingsgave, een opletten de toehoorder. Een markante bestuurder 161

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2008 | | pagina 45