vanging van m lkbussen door melktanks bij het ophaler van melk. In het begin was de overgang van bus op tank vrijwil lig, maar er kwam een moment dat lie vrijwilligheid ophield. De tanks werden verplicht, een maatregel die wel verzacht werd door het financieel aantrekkelijk te maken. Wim Schermerhorn vermeldt ook de rol van wat toen nog de Boerenleen bank heette. Een sturende rol, idealis tisch in die zin dat het idealisme van schaalvergroting e.d. uitgedragen werd. maar ook bepaald door het feit dat er geld te verdienen viel. Het was rationeel. Zijn er verschillen tussen de boeren in de droogmakerij en in het oude land Of je nou klein of groot boert, de al eer der genoemde karaktertrek van boeren van 'weerbaarheid' geldt algemeen. Ver schil in sociaal opzicht, in 'aanzien'? De omstandigheden zorgden voor verschil len. De boeren in de Schermer verrichten hun werk op een andere manier dan, wat je zou kunnen noemen, de 'ploeteraars' in de omringende veenpolders. De boer uit de Schermer voelde zich daar wel enigszins boven verheven. Verschil was er ook in de verhouding boer/knecht. Ook weer bepaald door de omstandigheden. Zoals Wim Schermerhorn het uitdrukt: bij een veehouder en bij een tuinder had een knecht het beter dan bij een akker bouwer. Natuurlijk deed een knecht bij een veehouder ook het vuile werk, maar men had elkaar nodig. Bij een akkerbou wer at de knecht niet mee aan tafel. Op merkelijk is het grote verschil in erkenning. In een groot deel van de organisaties, zoals de zuivelfabriek, de fokvereniging e.d. Lange tijd zat er niemand van de veenboeren in het bestuur van die orga nisaties. Verschil in geloof? In het oude land waren lange tijd meer katholieken, al was dat heel verschillend per dorp. Hoe zie je toekomst van de droogmakerij? De landbouw heeft het landschap be paald. Volgens Wim Schermerhorn is er geen noodzaak om de bescherming van het landschap op alle mogelijke manie ren nog eens planologisch vast te leggen. Een extra laag is in feite niet nodig. De huidige landbouwstructuur biedt vol doende waarborg om mee te kunnen blij ven doen. Onze kostprijs is weliswaar hoog, maar ons kennisniveau en daar mee samenhangend onze geleverde kwa liteit ook!! Interview afgenomen op 20 juni 2008 door Dick Mantel DE LAATSTE TWEE DIJKGRAVEN VAN WATERSCHAP DE SCHERMER: JACOB POSCH EN ARIE BARENDREGT Het gouden boek en de hensbeker Maerten Stuyling werd, zoals vermeld, in 1633 de eerste dijkgraaf van De Schermer. Tot het begin van de twintig ste eeuw kende de Schermer, Stuyling meegerekend, vijftien dijkgraven, waar onder Dr. Petrus de Sonnaville (1823) en Jhr. Daniël Carel de Dieu Fontein Ver schuur van Heiloo (1837). In 1900 werd Simon de Jongh dijkgraaf, in 1902 Jan Kos, in 1903 Jan Blom. in 1907 Pieter Couwenhoven, in 1930 Cornelis Kramer Glijnis. In 1946 volgde Jacob Posch zijn schoonvader Kramer Glijnis op. 160

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2008 | | pagina 44