activiteit heeft wel een deuk(je) in het vertrouwen van de boeren in hem veroor zaakt. In 1957 pleitte Schermerhorn tij dens een debat in de Eerste Kamer voor nationalisatie van de landbouwgrond. Hij noemde het in handen van de staat brengen van die grond een weldaad voor de boeren. Dat standpunt werd hem door velen niet in dank afgenomen en Wim Schermerhorn zegt dat hij het er ook persoonlijk niet mee eens was. Welis waar is pacht is volgens hem een heel interessante financieringsvorm, waarbij het er weinig toe doet wie de 'landheer' is. Maar Schermerhorn dacht ten onrech te dat er geen verband zou zijn tussen de waarde van de grond en de bestemming. Willem Schermerhorn noemt in zijn rede zeer vaak de boerenstand. Kan je in die tijd spreken over een boerenstandHij zei in zijn rede verschillende keren dat hij zijn hoop op de boerenstand gevestigd had. Wat dat een reële uitspraak of was er ook sprake van een zekere aandikking voor een mooie feestrede In een tijd dat boeren/arbeiders/mensen die werkzaam waren in de agrarische verwerking tot en met de hoefsmid, min stens 50% van de bevolking uitmaakten mag je zeker spreken van een boeren stand. In de opmerking van Schermer horn 'dat hij zijn hoop op die boeren stand gevestigd had' schuilt een zekere pathetiek, een aandikking voor de büh ne. Maar zeker is dat aan boeren bepaal de karakteristieke eigenschappen kun nen worden toegedicht. Een grote mate van elasticiteit, van weerbaarheid bij te genslagen hoort bij het beroep. Wim Schermerhorn noemt de landbouwcrisis van ongeveer 1890 en de crisis van eind jaren twintig. Voor de opmerking van Schermerhorn over de veerkracht van de boeren in Rusland geldt dezelfde pathe tiek. Bovendien kan Schermerhorn niet geweten hebben hoe ernstig de situatie voor de boeren daar was. Hij kreeg die informatie zeker niet via zijn broer die toen in Rusland verbleef. Willem Schermerhorn noemde het be stuur in het waterschap gedemocrati seerd. Hoever ging die democratisering In de tijd van de rede was de situatie ze ker niet gedemocratiseerd. In de bestu ren vond je de afstammelingen van de investeerders terug, de boeren met de meeste grond. Er was duidelijk sprake van een bestuurlijke elite. Je kon pas van een zekere democratisering spreken toen de katholieken hun emancipatie- doel hadden bereikt. De 'nieuwe groepen' vonden wel een plaats in het algemeen bestuur, maar ze bleven nog lang buiten het dagelijks bestuur. Hoe verliep het 'Mansholt-proces' in de Schermer, het proces van intensivering en mechanisatie? Wim Schermerhorn zet allereerst een kanttekening bij de doelstelling van Mansholt. Het plan Mansholt, met zijn schaalvergroting, intensivering en me chanisatie, was geen plan ter ontwikke ling van het platteland, maar het was bedoeld om mensen vrij te maken voor de industrie. Dat is gelukt. De gevolgen? In gebieden met een marginale land bouw waren het eerst de gevolgen van het proces van intensivering zichtbaar. In het oude land waren de tuinders de eersten die geen droog brood meer te ver dienen hadden. De Schermer had ruimte voor intensivering en daarmee dus schaalvergroting, daar verliep het proces redelijk soepel. Ook zonder ernstige pla nologische gevolgen, zoals in de Betuwe waar op de meest vreemde plekken kas- sentuinbouw ontstond. Konden de boe ren vrij kiezen? Vrije keuze was er eigen lijk den duur niet meer. Wim Scher- mci üorn noemt het voorbeeld van de ver- 159

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2008 | | pagina 43