ik .Tj2 raadhuisberichten FSeÉx Vlak voor het naar de drukker gaan van dit nummer bereikte ons het bericht van het overlijden van ons lid van verdienste Jan Oldenburg. In memoriam Jan Oldenburg Nog nooit heb ik 'ik weet het niet' moeten verkopen als ze me om informatie vroe gen. Deze opmerking van Jan Oldenburg was zeker niet overdreven. Een ijzeren geheugen gevoed door een grote histori sche interesse. Ontelbaar en gevarieerd waren de verhalen over vroeger die hij kon vertellen. Gekruid met een persoon lijk oordeel, maar hij was ook heel voor zichtig. 'Dat moet je niet publiceren, want dat doet te veel personen zeer', was regelmatig zijn advies. Zo iemand overlijdt altijd te vroeg. Want eigenlijk hadden we nog veel wil len vragen en het interview over de ver houding tussen Luthersen en Doopsge zinden is er niet meer van gekomen. Jan Oldenburg hoorde tot de oprich ters van onze vereniging en heeft zich enorm ingezet voor ons foto-archief. Twintig jaar lang heeft hij het archief werk gedaan. Tien jaar lang, vanaf de oprichting, is hij penningmeester ge weest en daarna was hij nog drie jaar lang gewoon bestuurslid. Vanwege al zijn verdiensten heeft de vereniging hem tot lid van verdienste benoemd. Door het overlijden van Jan Olden burg verliezen wij een vraagbaak. 375 jaar Schermer. Aan dat gedenkwaardige feit is deze spe ciale uitgave van De Kroniek gewijd. U gaat in dit nummer aantreffen een arti kel over het allereerste begin, over de bodebus van de Schermeer, over keuren en verordeningen, over perikelen rond de bestuurlijke indeling en over oude pol dernieuwtjes. Verder een terugblik op de rede van 75 jaar geleden, gehouden door onze oud minister-president Willem Schermerhorn en een interview met Wim Schermerhorn uit Grootschermer. Uiter aard komen ook de laatste twee dijkgra ven van het waterschap De Schermer aan de orde. Slaat u ook het verhaal over een zeventiende eeuwse drekpoëet uit Grootschermer niet over, om te constate ren dat er ook nog wel wat onveranderd is gebleven. Deze uitgave wordt besloten met een beknopte geschiedenis van de inliggende- en de randdorpen. Vergeet u niet te noteren. De najaarsexcursie naar Marssum en Sneek is op zaterdag 27 september. U krijgt bericht als u geplaatst bent. En de u allen welbekende Herman Meddens houdt op dinsdag 14 oktober om 20.00 uur in de Vermaning in De Rijp een lezing over de Rijper Zeepostil, in 1699 geschre ven door Van Dooregeest en Posjager, twee doopsgezinde 'leraren'. Absoluut zeer de moeite waard!!!!! Omdat dit speciale nummer zoveel eerder dan normaal uitkomt kunnen we u nog geen korte samenvatting aanbie den. Kijkt u in week 41 in de Uitkomst of in de Zondag- krant!! Dick Mantel 119

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2008 | | pagina 3