ACHTERAF BEKEKEN Ter gelegenheid van het 300 jarig bestaan van de Schermer sprak Prof. W. Schermerhorn Tz op 6 september 1933 de feestrede uit. Een samenvatting van deze rede en enige letterlijke citaten volgen hieronder. Het gaat met name om het deel waar Willem Schermerhorn zijn favoriete stokpaard berijdt. Het karakter van de boerenstand en het belang van 'dit Hollandse boerenvolk voor het behoud van ons vaderlands volkskarakter'. U ziet de discussie over onze identiteit is niet van vandaag of gister. In verband met de leesbaarheid is de spelling in citaten uit de rede aangepast. Willem Schermerhorn 75 jaar geleden Wat was het voorspellend vermogen van de latere minister-president? Zegt de rede iets over zijn latere po litieke activiteiten? Steeds een stuk uit zijn rede van 75 jaar geleden, gevolgd door commentaar. Een zelfstandige boerenstand heeft zich ontwikkeld niet alleen, doch ver kreeg een eigen bewustzijn en een eigen plaats. De feestredenaar van vóór 50 jaar zou zeker te dezen aanzien nog niet een zo duidelijk geluid hebben kunnen laten horen, dan thans het ge val is, terwijl voor 100 jaar ook in de Schermeer het bestuur nog volledig in handen was van de burgerij uit de ste den. Dit feit is van het hoogste belang en vraagt onze verdere aandacht. Hier is iets aan de gang, dat voor ons volks leven, van even grote betekenis kan worden dan de manifestatie der zelf standigheid van andere maatschappe lijke groepen zoals de industriearbei ders, e.d.'. Nog een citaat: 'maar wel durf ik te betogen, dat er genoeg zelfbewustheid, genoeg kracht, genoeg karakter in het Hollandse boerenvolk als geheel schuilt om hun eigen levenssfeer in de grond te bewaren, ook al wordt die door de middelen der moderne tech niek ook nog zo sterk gewijzigd en toe gerust met die voordelen, die zij met de stedeling gemeen hebben. De boe renstand kan zijn volle zelfstandigheid bewaren ook indien in het leven op het platteland de resultaten van de moder ne techniek aan het leven van de mens ten goede komen. Maar daarbij zal men er onder alle omstandigheden op bedacht dienen te zijn, dat dit leven zich naar zijn eigen aard nooit zo laat afvijlen of verweken als dit in het stadsleven mogelijk is'. En nog .één; 'Het is de levensachter grond, de sfeer waarin de boer ademt, de bodem waarop hij groeit en bestaat, de gehechtheid aan het eigen, al deze onstoffelijk dingen met elkander, zij zijn die onze boerenstand bepalen, die aan deze groep een geest schenken die in Rusland onoverwinnelijk blijkt te zijn. Die geest kan in ons vaderland voor de komende ontwikkeling der din gen van het hoogste belang zijn. Willem Schermerhorn roert een aantal interessante punten aan. Duidelijk blijkt uit de rede zijn boeren-achtergrond, bij hem leidend tot een rotsvast geloof in de 'boerenstand'. Aan de ene kant spreekt uit zijn rede optimisme: als ons volkska rakter bepaald blijft/wordt door de boe renstand, is het perspectief zeer rooskleu rig. Maar aan de andere kant een groot pessimisme. Uiteraard zeer beïnvloed 155

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2008 | | pagina 39