Op 23 februari 1989 de vertoning van een videofilm 'Vat neem je op je rug'. In de notulen wordt over de film vermeld: 'het maakt niet uit of je man of m ouw bent, problemen met de rug komen meestal door verkeerd gebruik ervan. Van de 250.000 mensen in de agrarische sector blijken er 31.000 arbeidsonge schikt, waarvan 45% door de rug. Door trillingen van bijvoorbeeld tractoren of door slechte kleding. Een verkeerde hou ding bij werk of ontspanning leidt ook tot rugklachten. Na het werk onderuit zak ken is slecht voor de rug. De krachten op de rug zijn enorm, als men 60 graden voorover buigt komt er een last van 600 kg op de onderste rugspieren. Als men nog eens 10 kg extra gewicht in de han den heeft wordt dit al 720 kg. Bij zware lasten gaat dit zelfs boven de 1500 kg. Het blijkt dat 80% van de Nederlanders wel eens rugklachten heeft. Hernia is een aandoening in de tussenwervelschijf, het vocht dringt hier tegen de zenuw aan. Ischias is hier een voorstadium van. Ook blijkt het nuttig om met elkaar over werksituaties te praten, er is altijd iemand die een makkelijker oplossing ergens voor heeft'. Op 3 januari 1990 het 100-jarig jubileum. Het bestuur van de afdeling bestaat dan uit: de heer H. Hemke (voorz.), mevr. A. van Twisk-Willig (secr.), de heer D. Blokker (penningm.) en de heren B. Barendregt, Ad. Bruin, D. Hoogland en A. Krul Ontleend aan: Hollandsche maatschappij van landbouw, afdeling Scheemeer, 1890-1990. Samengesteld door J. B. Slot. Van links naar rechts: A. Bruin, A. Krulmevr. .4. Twisk, B. Barendregt, H. Hemke, D. Hoogland, D. Blokker. 154

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2008 | | pagina 38