betaald en komen niet ten laste van de nog te vormen afdelingskas. De voorbe reidende bijeenkomsten en de eerste offi ciële vergadering zijn gehouden onder leiding van Ds. H. v.d. Hoeven, predi kant te Oterleek. De contributie wordt vastgesteld op f 3.- per lid per jaar, toen nog ongeacht het aantal hectares ge bruikt land. Goede ideeën komen naar voren in de rondvraag van de eerste vergadering van de afdeling: 'tegen ontijdig kalven van de koeien de stal besprenkelen met carbol- zuur' (de heer Hartog) en 'een zeug, die had pas gebigd en de melk over 't lijf had', was door de P. Glijnis Czn 'met gunstig gevolg met gier behandeld'. Op 20 november 1890 laat de gemeen te Alkmaar weten dat er op de boter markt niet meer gerookt mag worden. Op 2 december 1892: 'nogal wat dei ning over het verpachten van gras op dij ken en langs wegen. Men praat over haat en nijd'. En: 'het landbouwweekblad krijgt nog al kritiek. Akkerbouwers waarderen het, koeboeren vinden het te deftig'. Noot van de schrijver van dit artikel: standver schil tussen onze agrariërs? Op 26 augustus 1898 wordt voor het eerst gezamenlijk turfstrooisel en stro gekocht. Over 1899 is het nadelig saldo f 4,46. De secretaris staat de helft van zijn salaris af. Bij de kascontrole over 1904 blijkt dat de boetes voor bestuursleden, die zonder bericht afwezig waren, nog niet geïnd zijn. In de vergadering van 29 mei 1905: 'de secretaris vestigt de aandacht op een oud gebruik dat de zogenaamde pad-stieren dagelijks langs dijken en wegen grazen. Terwijl daarvoor flinke pachtsommen betaald worden. Hij vindt dit openbare diefstal'. In november 1905 is de maanstand niet gunstig voor een vergadering. Dus werd het 11 december 1905. Aanwezig waren 9 leden. In januari 1906 houdt een tuinbouwle- raar uit Alkmaar een causerie over de verzorging van boomgaarden. Onder meer 'over bespuiting met bordeauxse pap (een koper preparaat)'. Februari 1908: 'de heer P. Spaan vindt dat slootbagger over de slootkant meer stekels zou veroorzaken. Anderen vinden hoe meer bagger, hoe meer grasgroei'. De droogmaking van de polder op 19 juli 1633 wordt in 1908, dus 275 jaar la ter, door het polderbestuur niet her dacht. Op 2 september 1912: 'een der leden vraagt om te laten onderzoeken of een telefoonaansluiting in Stompetoren niet mogelijk zou zijn. Anderen vinden dat niet nodig omdat Schermerhorn en Alk maar dicht genoeg bij zijn'. Op 20 maart 1916 wordt besloten een geldinzameling voor de getroffenen door de watersnood in Waterland te organise ren. De gemeente Alkmaar vindt een in zameling onder de bevolking in haar deel (de Omval) niet nodig. De voorzitter vraagt de pers om dit standpunt van Alkmaar wel op.te nemen. In februari 1922 wordt op een leden vergadering gesproken over het gebruik van trekkers. Opmerking in de vergade ring; 'deze machines lenen zich uitste kend om tussen de paarden gebruikt te worden'. Maar in de notulen wordt ver meld: 'de praktijk leerde echter dat zij de paarden niet kunnen vervangen'. In maart 1925 voert de afdeling actie om de heer D. de Boer (voorzitter van de afdeling in 1910 en in 1923 voorzitter van het hoofdbestuur van de Hollandse Mij van Landbouw geworden) te kiezen als lid van de 2e kamer voor de Vrij heidsbond. Voorjaar 1926. Ir. Smeding, landbouw- consulent in Schagen, houdt een lezing ow '.et gebruik van gier. Opmerkingen

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2008 | | pagina 33