HI -v m len panelen. kasteel en *e en ook de rechtspraak, le grote mis- .an de grafe tukken 'oud Lg waren ko- le vaste lan- ig getrokken en onder die oor deze tijd daar bepa- iakt'.5 Alk- n de pap. In I oefende de age en hoge 3 'vrijwillige hypotheken, le dit, toen e vrijwillige iet polderbe- :ht houden'. Niet alleen vaardigde Alkmaar (en Hoorn) hoofdingelanden en heemraden af in het polderbestuur, maar de hoofdin gelanden -vergaderingen moesten ook in Alkmaar worden gehouden.6 Rond 1795 veranderde er veel De situatie was voor 1795 zo dat de hoge jurisdictie was voorbehouden aan 'de grafelijkheid', dat betekende aan het ho ge gerecht in Alkmaar en de baljuw van de Nieuwburgen en Kennemerland. Hoe ver ieders gebied strekte was onduide lijk. Nog in 1768 werd de grens tussen het rechtsgebied van Alkmaar en de Nieuwburgen met een paal gemarkeerd. De grensscheidingen van de ambachten (voor de lage jurisdictie) was nog veel onduidelijker. Het polderbestuur was in feite oppermachtig. Op administratief gebied oefenden de aangrenzende ban nen geen enkele invloed uit.7 Dat veranderde ingrijpend in 1795. Belonje: 'de zeven omliggende bannen namen, met eerbiediging van Alkmaars gedeelte, de Schermeer eenvoudig en ieder voor een stuk tot zich'. Na de verwarrende Het Noorderpolderhuis. Tekening van Henk Tol. Uit: Danner, Van Schermeer-watef tot Schermeer-land. jaren tot 1800 werd deze situatie simpel weg bestendigd. Voor de ingelanden be tekende dit dat ze naast de polderomslag ook te maken kregen met een belasting aanslag in het dorp waaronder ze vielen. Ze woonde vaak te ver van de kern van dat dorp om van hun bijdrage te genie ten, dus protesten volgden. De wens voor een zelfstandige gemeente Schermer werd geboren. Hoe liep het bestuurlijk in de Scher mer? In 1811 verloor Alkmaar haar hoge en lage jurisdictie over haar gebied in de polder aan de nieuwe nationale recht banken en in 1857 vertrokken de door de stadsbesturen aangestelde Alkmaarse en Hoornse hoofdingelanden en heemraden uit de colleges en konden de ingelanden van de polder voor het eerst het bestuur helemaal zelf samenstellen. Vanaf die tijd vonden dan ook de hoofdingelanden vergaderingen af en toe plaats in de Schermer, in het Noorderpolderhuis.8 De conclusie over de op gang komende acties kan zijn dat de oorspronkelijk ge troffen regelingen inderdaad tijdelijk wa ren, dat de regelingen alleen de recht spraak betroffen en dat de gemeentelijke lasten eenzijdig opgelegd waren. Kortom •v JLÏÏfo.Jn ,y. -iA-tt 147

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2008 | | pagina 31