Op de polderkast (1638) van de Schermer (stadhuis in Alkmaar) staan twee gesneden panelen. De Schermer als water en de Schermer als land. Op de bovenste: scheepjes met sprietzeil en vissers. De onderste is meer symbolisch met Pomona, ossenwagen en hoorn des overvloeds, kasteel en hooiberg als boerderij. Uit: Schilstra, Schermerland, mensen en molens. Het comité was stellig overtuigd van haar gelijk gezien de toevoeging aan de historische toelichting op historische feiten zullen moeilijk gegronde aanmer king zijn te maken'. Onterecht lijkt dat niet want wat staat er in het octrooi van 26 september 1631 en in de ordonnantie van de Staten van 1644? In het octrooi staat dat de verkrijgers van het octrooi het recht kregen zelf hoofdingelanden, heemraden en andere bestuurders of personen in dienst van de polder aan te wijzen en het recht een drietal aan de rekenkamer of aan de Sta ten zelf aan te bieden om daaruit de dijk graaf te kiezen. De verkrijgers van het octrooi werden gemachtigd de omslag, boeten en vonnissen van de dijkgraaf en heemraden te vorderen. Het college van dijkgraaf en heemraden mocht ook bij de overdracht van landerijen de hypotheken regelen. De zogenaamde hoge en ook de lage jurisdictie (de civiele rechtspraak, de kleine overtredingen en de grote mis daden) bleef voorbehouden aan de grafe lijkheid. 4 Wat betreft de stukken 'oud land', die binnen de bedijking waren ko men te vallen: 'alleen de oude vaste lan den die binnen deze bedijking getrokken zijn, zullen blijven ressorteren onder die rechtsgebieden waartoe zij voor deze tijd hebben behoord totdat wij daar bepa lingen over hebben gemaakt',5 Alk maar had een grote vinger in de pap. In delen van de polders F en H oefende de stad in 1644 niet alleen de lage en hoge jurisdictie uit, maar ook de 'vrijwillige jurisdictie' (overdrachten, hypotheken, keuren). In 1773 veranderde dit, toen kwam ook voor dit gebied de vrijwillige rechtspraak in handen van het polderbe stuur. Alkmaar bleef 'toezicht houden'. Niet Hoor af in gelai Alkn RONC De s: juris grafe ge g< de N ver lijk. het Nieu De (vooi ondi feite gebii nen I): Belo nam gede voor Hetl Teke Uit: Sche v 146

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2008 | | pagina 30