je vind. Het is omdat ik een Rechtvaardig Hart heb, doen ik natuurlijk niet. En zoo ze enkelt komen klagen dat ik naast mijn tuinderij wel eens een klein hoopje vuil uit de tuin daar neer gooi, daar word nu zoo over gevallen. Over zoo'n nietig ding, van mij word alles gezien. Ja maar de RC word altijd achtervolgd, met vele dingen, lees de couranten. Dit is gezegd. En een klacht over de buurman en over 'gelijke monniken/gelijke kappen' van dezelfde soort uit 1932: Mijne Heeren, Ik laat U weten datalle nachten zijn paard maar aan de dijk aan 't kaar heb. Mag dat? Daar staat al een half jaar een hooischudder ook op de dijk. Mag dat? Daar staat bij de grintwagen van de Schermer alle dagen in regen en wind. Mag dat? Of mag alles maar doen wat hij wil en een ander krijgt voor 't minste een bekeuring. Ik hoop dat daar dringend na gekeken wordt. Anders eisch ik mijn boetegeld ook terug dat ik onschuldig betaald heb, daar ik eenige jaren geleden mijn ket nog bij Driehuizen heb moeten halen. Onschuldig. Kijk nog maar waar daar die mestplek gelegen heb, daar is 't nog niet in orde en de heinsel rommel heb maar op de dijk gewerkt daar word ook niets van gemaakt. In de archieven is in het begin van de negentiende eeuw voor het eerst iets terug te vinden van onvrede met de verdeeldheid in bestuur. Het waterschap De Schermer was verantwoordelijk voor de waterhuishouding, vaardigde keuren uit en handhaafde die. In de begintijd zullen de belastingen hoofdzakelijk aan het waterschap toegevallen zijn. Dit veranderde toen de gemeenten meer zeggenschap kregen, aan het begin van de negentiende eeuw. En toen kwamen de protesten. PERIKELEN ROND DE BESTUURLIJKE INDELING Protesten Het eerste protest dateert uit 1810. Toen protesteerde Klaas Konijn, wonend in de polder de Schermer. Hij vroeg vrijstel ling van de lasten die door de buiten de Schermer gelegen gemeenten aan de in gezetenen en ingelanden van de Scher mer werden opgelegd. Hij pleitte er bo vendien voor dat van de Schermer één gemeente gemaakt werd met een eigen civiele rechtbank.1 Het verzoek werd herhaald in 1814, 1846 en 1855. Het was ook een onover zichtelijke ratjetoe. De Schermer viel toen onder maar liefst acht gemeenten: Alkmaar, Oterleek, Oudorp, Akersloot, Graft, Zuid- en Noordschermer, Scher- merhorn en Ursem.2 In 1846 werd het verzoek door maar liefst 96 ingelanden gedaan.3 Wanneer men in aanmerking neemt dat de polder de Schermer een opper vlakte van ruim 4000 bunders land, bewoond door ongeveer 1500 zielen, dan moet al dadelijk bevreemding ver wekken dat niet gelijk aan andere pol ders het burgerlijk beheer wordt uitge oefend door een aldaar gevestigd be stuur, maar dat ten dezen opzigte de polder is verdeeld in 8 onderscheidene deelen, zoodat 8 verschillende gemeen tebesturen hun gebied in denzelven uit oefenen. 144

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2008 | | pagina 28