Nog in 1960 is de afhaalregeling van kracht en de inflatie heeft behoorlijk toegeslagen: Dijkgraaf en heemraden van het waterschap 'De Schermer' brengen op 5 augustus 1960 ter kennis van de ingelanden dat er 29 eenden zijn geschut. Eigenaren, houders of recht hebbende van deze eenden worden in de gelegenheid gesteld deze af te halen vóór dinsdag 16 augustus 1960. Tegen een vergoeding van f 0,50 per etmaal of deel daarvan. De rijdende rechter was drie kwart eeuw geleden nog niet actief, klachten over buren kwamen in de polder vaak bij het bestuur van het waterschap terecht. Het tijdperk voordat de rijdende rechter bestond In het volgende gaat het niet om de namen, maar om het sociale aspect, namen en kavelnummers zijn vervangen door stippeltjes. Grote verongelijktheid en zelfs een gevoel van discriminatie in 1929: Als er vee op de spoorlijn komt krijgen ze wel degelijk een boete, dat hoor je wel. Maar dat 't vee hier op de weg loopt met de vele auto's, daar hoor je niets van boete. Neem maar een voorbeeld van die schapen die Zondags avonds bij mijn huis liepen daar de Hoornsche Autobus nog voorbij moest. Wat had daar geen zwaar ongeluk van kunnen komen. U allen weet toch zeker hoe schapen zijn voor een Autobus: ze loopen liever in de weg als dat zij opzij vliegen. De Cefeur had ze niet verwacht op zoo'n rare tijd. Hoe een zwaar ongeval had daarvan kunnen komen. Geen een dood gereden, want ik heb ze met een buurman en paar jongens uit de buurt in mijn schuur laten lopen. De schrijver kreeg een beloning die in verhouding stond tot wat hij bij vrije verkoop gekregen zou hebben. En hij vervolgt: Je hoort 't meer ook in couranten. Maar je kan beter je mond houden wat Hooien in de Schermer. In zomertijd verricht mede door de molenaars en de buitenlandse gastarbeiders (de poepen uit het Duitse grensgebied). Uit: J. J. Schilstra, Schermerland, mensen en molens. 143

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2008 | | pagina 27