Artikel 12. De eigenaars of gebruikers van de landerijen zijn verpligt, de wegen op de dijken of in den polder, voor of achter hunne landerijen gelegen, alsmede die parken waarvan het onderhoud volgens de verdeeling van den Jare 1811 ten laste hunner landerijen is gebragt, behoorlijk te effenen en te slechten de wielslagen en gaten te vullen en daartoe zooden moeten steken van den binnenkant der wegen en niet van den buitenkant, welke zooden met de graszijde naar onderen gelegd moeten worden. Artikel 25. Ter wering der nadeelen welke door losloopend vee aan des polders dijken en wegen worden toegebragt, zullen de timmerbazen, de molenaars of wie nog meer daartoe eene speciale autorisatie van Dijkgraaf en Heemraden hebben verkregen bevoegd zijn, elk stuk vee dat los, of zonder opzigt, aan de dijken of wegen gevonden wordtop te vangen en naar het meest na bij gelegen- schuthok te brengen. De eigenaars, het vee terug vragende, zullen vooraf als boete moeten voldoen: Voor elk paard, koe of bulf 2,50 Voor ieder varkenf 1,50 Voor ieder kalf, schaap of lam f 0,50 Bij aldien eenig stuk vee den schutter ontweldigd ontjaagd of buiten deszelfs toestemming uit het schuthok gehaald wordt, zal de dader met het dubbel der voormelde boeten gestraft worden; onverminderd de vervolgingen welke ter dier zake, uit krachte der algemeene strafwetten kunnen ingesteld worden. Wanneer binnen 24 uren het stuk vee niet terug gevorderd wordt, zal de schutter in des-zelfs onderhoud voorzien en daarvoor per dag genieten het halve schutloon, door den eigenaar, bij de terugvordering te voldoen. Binnen eene week niet afgehaald zijnde zal de schutter, na authorisatie van den Dijkgraaf, of dien deszelfs plaats vervangt, het geschutte vee, door een bevoegd ambtenaar in het openbaar doen verkoopen. De opbrengst zal in polders kas gestort worden, doch na aftrek der boeten en kosten ten allen tijde door den eigenaar kunnen worden terug gevorderd. Een snelheid van minder dan 2 km per uur betekent 'weidend' In het keurboek van 1941 een mooie definitie van weidend vee en de oplossing voor loslopende eenden was nog simpel, gewoon verboden. Artikel 19 Onverminderd het bepaalde bij het Wegenreglement Noordholland is het verboden veel te laten weiden op de voor publieken dienst bestemde, bij het waterschap in beheer zijnde, gronden. Voor de toepassing van het gestelde bij het eerste lid wordt geacht weidende te zijn het vee, dat: a. zonder geleide op de in het eerste lid bedoelde gronden wordt aangetroffen; b. langs de wegen wordt gedreven met een snelheid van minder dan 2 km per uur. Het is voorts verboden in het tijdvak van 1 Juni tot 1 September tusschen 5 en 20 uur eenden en zwanen los te laten verblijven in de wateren of op de landerijen, dijken, kaden of wegen, welke aan het waterschap behooren of waarover door Dijkgraaf en Heemraden schouw wordt gedreven. 142

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2008 | | pagina 26