meer innam. Maar wel vormde hij het dagelijkse 'gezicht' van de polder. De bode was immers degene die het contact tussen het bestuur en de ingelanden on derhield. Daarom was het zaak dat hij duidelijk als ambtenaar in functie te her kennen viel. Het destijds gebruikelijke middel daartoe was een ambtsinsigne in de vorm van een bodebus waarin het ge zag van de polder doorschemerde. Niet voor niets bepaalde artikel 6 van de in structie van 1822 dat "Wanneer de Bode, het zij bij de Vergaderingen, als ander- zints in zijne functie is, zal hij altoos met het gewone kennelijk teeken moeten voorzien zijn, verzilverde Bus van Scher- meers wapen". Besluit: de bodebus als beeldmerk Rond 1800 stond de Schermeer er finan cieel gesproken slecht voor. Na het over lijden van penningmeester Pieter de Car- pentier in januari 1794 bleek er een gat in de kas te zijn van bijna 18.000 gulden. Jarenlang getouwtrek met zijn borgen was het gevolg. Mede als gevolg van deze tegenslag moest de polder in 1798 straf bezuinigingen op de salarissen. Zoals we gezien hebben, bleef bode Van Dam hier bij niet buiten schot. Bovendien kon de polder in hetzelfde jaar niet langer om de vernieuwing van een grote schutsluis heen. Dit maakte de heffing van een bui tengewone omslag van vier gulden bovenop de gewone van zeven gulden per morgen (circa 0,9 ha.) noodzakelijk. Hoe wel de regering een renteloos voorschot verleende van 25.000 gulden, zat de Schermeer begin 1804 voor 13.800 gul den in de schuld. Ondanks die financiële moeilijkheden schaften dijkgraaf en heemraden toch bij Roghair een nieuwe bodebus aan met een afbeelding van het polderwapen door een goede kunstschilder. Hier komt bij dat de polder al over een zilveren bus be schikte. Die werd immers bij Roghair in geruild. Op het eerste gezicht lijkt de aankoop van de nieuwe bus dus op pure verspilling. Maar bij dit alles mag niet worden vergeten dat een bodebus méér was dan alleen een ambtsinsigne. Een bus vormde destijds een normaal middel was om de 'corporate identity' en de 'corporate image' te ondersteunen. Dan hebben we het respectievelijk over het beeld van een organisatie van binnenuit, zoals het bestuur en de werknemers die zien, en het beeld dat de buitenwereld van die organisatie heeft. Met de bode bus voorzien van het polderwapen werd een 'brand', een merk, neergezet zoals bijvoorbeeld een bekend Duits automerk dan heden ten dage doet met een ster op de motorkap. Blijkbaar had de oude bo debus van de Schermeer niet meer de juiste uitstraling en was het tijd voor een 'restyling' van dit belangrijke beeldmerk. Het stadhuis van Alkmaar kan als ver gaderplaats van tal van waterschappen Nieuw mysterie: het zegelstempel Het raadsel van de vermiste bodebus van de Schermeer is gelukkig opgelost, maar het volgende mysterie dient zich al weer aan. In het al even genoemde boek van Johan Schilstra, Schermerland mensen en molens, wordt namelijk nog een fraai stukje polderantiek afgebeeld. Het gaat om het zware zilveren zegelstempel van de Schermeer. Schilstra merkt er over op dat dit een van de weinige voorwerpen is uit de beginperiode van de polder die bewaard bleven. Maar waar? Dat is opnieuw de vraag. Voor tips houdt de schrijver van dit artikel zich warm aanbevolen. 139

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2008 | | pagina 23