Salomon van Rusting schreef ook adviezen over hoe om te gaan met de boeren. Dit kleyne Boek van weynig blaan, Leerd U Barbaars Latijn verstaan Om bij de Boeren te verkeeren; Gij Leezers, weet den Schrijver dank, Dat gij voortaan heel vrij en vrank In het Geselschap van de Boeren Moogt veyliglijken omme-gaan Nu gij de Phrasen kond verstaan. Of het werkte vertelt de geschiedenis niet. Gebruikte bronnen: Processtuk: Regionaal Archief Alkmaar; ORA nr. 6324, rol van 31-03-1683 De drekpoëtenGerrit Komrij, blz. 7 t/m 13. Salomon van Rusting, een 17' eeuwse arts uit de Schermer, Dr. P. Smit; AMICE, nr. 5 oktober 1995. Salomon van Rusting, een 17' eeuwse arts uit de Schermer, Dr. P. Smit; Een nieuwe Chronyke, jrg. 12, nr. 4, sept. 1995 DE BODEBUS VAN DE SCHERMEER Waterschapspronk en -prestige aan het begin van de 19e eeuw Statussymbolen Pronk en gezag hoorden in de oude we reld van de polders bij elkaar. Door mid del van een indrukwekkend polderhuis, een eigen jacht en rijtuig en prestigieuze wandkaarten werd de verheven en exclu sieve positie van het bestuur boven de ingelanden benadrukt. Deze statussym bolen brachten tegelijkertijd de be stuursleden nader tot elkaar. Bepaalde objecten waren daar zelfs speciaal op ge richt. Het beste voorbeeld is de hens- of broederschapsbeker die bij de maaltijden van het bestuur op tafel kwam en waar mee volgens een speciaal ritueel op de groei en de bloei van de polder werd ge dronken. Dat bevorderde de saamhorig heid in hoge mate. Bij de parafernalia van een zichzelf respecterend waterschap hoorde ook een bodebus. Oorspronkelijk ging het om echte bussen of kokers waarin de bode de over te brengen brieven en andere stuk ken vervoerde. Ze waren voorzien van het wapen van de instantie waarbij de bode in dienst was. Later werden de bus sen vervangen door tassen voorzien van een wapenschildje. Ten slotte bleef al leen het schildje over dat de bode op zijn kleding spelde. Dit insigne bleef echter bodebus of -bos heten en diende als ambtsteken. Aan de bus kon men de bo de als ambtenaar in functie herkennen. Het huidige Hoogheemraadschap Hol lands Noorderkwartier heeft als opvolger van vele honderden oude waterschappen een hele serie bodebussen in zijn collec tie. Onlangs kwam er eentje bij die al heel lang vermist was. Het gaat om de uit 1802 daterende bodebus van de Schermeer. Aan de hand van het model van de bus van de Schermeer werden in 1983 ter gelegenheid van het 350-jarig bestaan van de polder theelepeltjes en hangers vervaardigd. Daarna verdween de Schermerbus van het toneel. Johan Schilstra merkte hierover in de derde druk van zijn studie Schermerland, men sen en molens uit 1993 op: "De bos is na het laatste eeuwfeest zoekgeraakt". Er is in de loop van de tijd veel gespeculeerd over de verblijfplaats van de verdwenen bodebus. Recentelijk werd hij echter tus sen de door oud-dijkgraaf Arie Barend- regt van de Schermeer en later Water schap Het Lange Rond nagelaten spullen gevonden en in goed overleg aan het 135

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2008 | | pagina 19