Of fricasseert men 't? eet men 't als een Carminade Met eek (=azijn) en peper of met eek en olie als de Sla Of eet-me'r Mosterd toe als Stokvis? mooglijk ja: Of met een eiersaus? of zout en eek en boter Gelijk de Koolsla? is 't een Platluis of is 't groter? Of is 't een Spinnekop? of is 't een Pissebed? Of is 't een Alikruik? is 't Mager of is 't vet? Zo 't leeft, waar leeft het? in de lucht of in het water? Of op het land? is 't voor 't Convent of is 't voor Pater? Is 't ook een potmus is 't een Vlieg of is t een Kraai? Of is 't een Poelsnip? is 't een Meeuw of Papegaai? Of is 't een Mossel? is het Zeevis of Riviervis? Wie Duivel weet of 't niet bij avontuur een Pier is. Of is 't een Slak? of is 't een Kreeft? of een Garnaal? Of is 't een Podd'? wat is 't? een Kikvors of een Aal? Of is 't een Sprinkhaan? is 't een Tor of Puistebijter? Of is 't een Witje? of een Uil? of Rijpeschijter? Is 't grauw of groen? of blauw of wit? of zwart of vaal? Is 't rood of geel? of is 't Taneit? is 't ruig of kaal? Waar is 't? hoe roert het zich? kan 't vliegen? of kan 't lopen? Of zwemt het? krijgt men het voor niet? of moet men 't kopen? Hoe koopt men 't? bij de voet, bij 't pint, of bij het pond? Of bij de Zak? of bij de Vaam gelijk de lont? Bij 't vijfentwintig, bij de el, of bij het morgen, Gelijk het Land? is 't voor reed geld? of kan men borgen? Is 't niet geraden, zo is 't minder als een scheet: Een scheet is wat en de Natuur is niet een beet. Eek: azijn Taneit: tanig, de kleur van taan hebbend Vaam: vadem Nog meer actualiteit. Een pleidooi voor een rookverbod en ook toen ruzie om bruggen Ey waarom rook je? Is 't maar om tijdverdrijf, wat doe je Toch met de lompen? kan de stank u in de mond Vermaak doen? 'k weet wel raad, kom an dan: rook een stront En spaar 't tabaksgeld, ja werentig dats een goeje; Dan heb je doos noch test noch vuur van doen, en 't knoejen Van kerven win je, en die behoefje ook bij de pond Noch ons te kopen; dat tabaksgeld zou me moejen. Begint maar, 'k wed je zult dan haast bevinden hoe je Je beurs daar dienst mee doet, het is een brave vond. Wat, schaam je: zoud ik niet mijn lusten wat besnoejen? 't Is, hoe je 't keert of draait, profijt: jou malle hond, Rook stront, en spaar je geld. Tabak is ongezond. Wie mag er over welke brug of dam, wie zorgt voor het onderhoud. Ruzie daar over is van alle tijd. Lees over het proces van Salomon van Rusting. 133

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2008 | | pagina 17