er, blz. 81. eer-water tot 10, 11. nte van (1635), ante) roeden= X)0) 4726 ha. molens van de en Regio s nr. XII), Salomon van Rusting (in de oudste stukken wordt zijn naam met een h aan het eind gespeld, daarna zonder, we houden ons aan de meest recente spelling). Tussen 1640 en 1650, waarschijnlijk in Duitsland, geboren en in 1693 in ieder geval wonend in Grootschermer. Soms wordt vermeld dat hij in Zuid-Schermer woonde, maar daarmee wordt de oude naam van Grootschermer aangegeven, niet het huidige Zuidschermer. Hij sierde zichzelf met de titel 'Medicinae Doctor',maar waar hij zijn graad behaalde is onbekend. Salomon van Rusting was behalve arts ook een drekpoëet. In Grootschermer heden te dage strijd over bruggen en dammen en discussies in het kader van Natura 2000 over wat natuur is. Tijden veranderen maar gedeeltelijk zijn deze elementen ook terug te vinden in de geschriften van Salomon van Rusting. Leest EEN ARTS IN GROOTSCHERMER DIE TEGELIJK DREKPOEET WAS Gevonden in een woordenspel dat werd aangeboden aan een neerlandica van het Stedelijk Gymnasium in Haarlem toen zij met pensioen ging. Wat is de betekenis van drekpoëet? 1. Een dichter die persoonlijk zijn riool ontstopt. 2. Een dichter waarvan de rijm nergens op lijkt. 3. De betekenis zoals Pieter Langendijk die gaf. (zie daarvoor verderop in dit artikel) Tot Schermer dan, daar woont een vent. Als dokter voor de kwijnerijen En de pokkuur overal bekend Zijn naam is Doctor Rustingh. Uit het werk van Salomon van Rusting Twintig jaar was hij veldarts en chirur gijn in de legers van Koning-Stadhouder Willem III. Na die periode vestigde hij zich in Grootschermer als arts. Naast het uitoefenen van de geneeskunde was hij een vruchtbaar schrijver. Op geneeskun dig gebied: in 1693 verscheen 'Nieuwe Veld-medicine en chirurgie, gegront op reeden en ervarentheyt' en in 1706 'Nieuw gebouw der genees- en heelkonst. Gegrondvest op Reeden en Ervarentheid'. Maar daarnaast had Van Rusting een hele andere schrijfvoorkeur. In 1693 ver scheen 'Volgeestige Werken' in twee de len van elk 700 bladzijden. Bestaande uit een eindeloze reeks rijmen. Van dit boek verscheen in 1712 nog een vierde druk! Een andere topper was zijn 'Schouw-toneel des doods', dat vier druk ken kende. In 1801 nog een nieuwe druk en in 1736 een Duitse vertaling. Met name aan 'Volgeestige werken' ont leent hij zijn faam als 'drekpoëet'. Wat is dat en wie hoorden tot dit soort poëten? Salomon van Rusting 131

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2008 | | pagina 15