De molens tussen Ursem en Schermer- horn werden op 'oude Mijzengrond' ge plaatst. 4623 (vierkante) roeden, oftewel 5,8 morgen (800 roeden= 1 morgen (Hondsbossche); 1 morgen 0,8 ha; dus vier en een halve ha) werden door parti culieren in het Mijzengebied onder Schermerhorn aan de bedijkers van de Schermer verkocht en in het Ursemmer- deel nog eens 3240 roeden (4 ha) te staan. Bij elkaar bijna 10 hectare. Het verkoopbedrag varieerde, afhankelijk van de kwaliteit van het land, van 1 gul den en 10 stuivers tot 4 gulden en 5 stui vers per roede. Het land wat overbleef kon weer teruggekocht worden, soms voor 11 stuivers de roede.26 De molens aan de rand van de polder kregen hun karakteristieke verdeling in bovenmolens, middelmolens en ondermo lens, onderling verbonden door onderkol- ken en bovenkolken. De poldermolens kwamen lager, verspreid over de polder, te staan. Uniek voor de Schermer zijn twee bij zonderheden. Het bestaan van een 'binnenboezem' en een afwijkend sys teem wat betreft de 'molengangen'. Om het water uit de laagst gelegen delen van de polder naar de molengangen bij de ringvaart te krijgen werden door de Schermer drie vaarten gegraven, de Noorder- of Alkmaarvaart, de Zuider- of Middelvaart en de Laanvaart, die in ver binding stonden met de molengangen aan de rand. Deze vaarten vormen de zogenaamde binnenboezem. De polder werd opgedeeld in 14 deelpolders, door dammen gescheiden en ieder met een eigen waterbeheer en watermolen. De poldermolens sloegen het water in de binnenboezem.27 Wat betreft het begrip molengang het volgende. Een molengang is een groep samenwerkende, op verschillende ni veaus opererende, molens. Het water wordt naar elkaar toegemalen om traps gewijs een groot niveauverschil te over winnen. Normaal gesproken stond er één molen op een trap, maar dit is niet het geval in de Schermer. In de Schermer konden meerdere molens per trap voor komen.28 Bleef de oorspronkelijk gekozen locatie van de molens onveranderd? Zeker niet. Tussen 1635 en 1666 verwisselden 32 molens, meer dan de helft van het mo lenbestand, van positie. Langer dan twee eeuwen bleef het systeem van de uitein delijke 52 molens, 14 bovenmolens, 12 middelmolens en 12 ondermolens, aangevuld met 14 poldermolens, on veranderd.29 Schematische weergave van de viertrapsbemaling in de Schermer. Uit: Han van Zwet. De 52 watermolens van de Schermeer, in Alkmaar, Stad en Regio. AHR XII. 128

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2008 | | pagina 12