De kavels werden per loting toegewezen. Er werden twee soorten lootjes gemaakt: lootjes met de namen van de ingelanden erop en lootjes met de nummers van de kavels. Belonje beschrijft de loting op zijn karakteristieke manier:24 en toen die gedenkwaardige 25 Oc- tober 1635 was aangebroken, geschied de ten overstaan van het Alkmaarsch gerecht op het stadhuis aldaar, na voorlezing en goedkeuring van de con dities, waarop gekaveld zou worden, de trekking van de beide soorten loten uit twee (tevoren goed geschudde) „aerde kannen". Door Jacob Florisz. Fonck, Alkmaar 's gezworen stadsbode, werd met bloote armen één voor één het lot getrokken. Schepenen riepen de kavels en namen af en de secretaris van de Schermeer, tezamen met nota ris JACOB BAERT, schreven alle re sultaten aanstonds in een register, het welk na afloop door het gerecht geteek- end werd. Hiermede was aan elk zijn eigendom toegescheiden: ieder wist voor zich waar zijn nieuwe grond lag en het stond sedert aan den ingeland om op den nieuw verworven grond van de „bedijkte Schermeer" nu te gaan toonen wat hij vermocht. Van heel groot belang was de bemaling en dus de molens. De molens en de bemaling Twaalf voet diep was het meer de Scher mer, oftewel ongeveer vier meter. De achtkantige binnenkruier werd gekozen voor het leegmalen. Uiteraard konden de molens eerst alleen langs de ringdijk ge plaatst worden, waarbij stukken inge dijkt land van de oude polders gebruikt werden. Er konden pas molens op lager gelegen gebied worden bijgeplaatst na het zakken van het waterpeil. De molens kwamen, in verband met de meest heer sende windrichting voornamelijk aan de oostkant van de polder te staan. Tussen Ursem en Schermerhorn en ten zuiden van Driehuizen kwamen 24 van de eer ste 36 molens, die in eerste instantie ge plaatst werden, te staan. Vier kwamen er in het westen achter Oudorp en vier in het noorden tussen Oterleek en Rusten burg en vier in het zuiden, aan de west kant van de Vuile Graft. 25 De vier molens aan de noordkant. Niet te verwarren met de strijkmolens die nu nog bij Rustenburg te zien zijn. Dit zijn molens die horen bij de Heerhugowaard. Uit: J. Schilstra, Schermerland, mensen en molens. 127

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2008 | | pagina 11