iy> 4 3n veelal als Francq van lande onder ïiddelmaatig semaal in de grutten met negentiende en geduchte Later in die nen goedko- was dat de t Nederland dje bloeiende erecht in een htmuseum. grutterij r de Grafter- ïrijdt, ziet al een paar op- naar voren ste is de hui- cholten, het 3 familie Rid- en 6). Op de ,n het daarbij rij met bijbe- De locatie is elijk in 1817 t van Graft or het bereiden ten. Van boven fertjespan, lis; foto auteur) (afbeelding 7). Het gaat om perceel 392, omschreven als 'huis, grutterij en erf. Het westelijke (linker) deel van het per ceel werd ingenomen door een dwars op de weg staand gebouw van ruim acht bij twintig meter. Daarin moet zich de grut terij hebben bevonden want de twee naar het oosten uitstekende staarten aan dit gebouw waren veel te smal om een ros molen te bergen. In de staart aan de straat zal vermoedelijk de woning heb ben gezeten, terwijl de achterste staart meer geschikt lijkt als schuur of wagen huis. De eigenlijke grutterij was aan twee kanten aan het water gelegen; dit maakte onder meer de aanvoer van hooi voor de paarden en de afvoer van produc ten naar de klanten gemakkelijk. In een hoekje van de sloot, tegen de grutterij aangebouwd, stond een klein gebouwtje, misschien een botenhuis. Het slootje langs de grutterij liep verder naar het westen door als wegsloot voor de daar staande huizen langs. Dat slootje is al lang geleden gedempt, maar de huizen staan er nog steeds ver van de weg (vgl. afbeelding 6). Wanneer we de grutterij in notariële akten en andere archiefstukken terug volgen in de tijd. dan blijkt dat deze van af 1673 tot 1912 (of kort daarna) op de zelfde plaats heeft gestaan. Die plaats 6 - Graft, Dorpsstraat 2 vanuit het zuidwesten. Op het erf voor dit pand stond de grutterij. Let ook op de sterk verspringende rooilijn (foto auteur). 5 - Graft, einde van de Grafterbaan met de kledingwinkel van Scholten. Het volgende huis, Dorpsstraat 2, staat op het perceel van de vroegere grutterij. Opname vanuit het zuidoosten (foto auteur). 65

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2008 | | pagina 9