DE INDUSTRIE- EN KORENMOLENS VAN GRAFT I Vier Rosmolens Leo den Engelse1 In mijn onderzoeksgebied, van Marken-Binnen in het zuiden tot de Mijzenpolder in het noorden, hebben in de loop der eeuwen minstens zeventig windmolens gestaan. Daarbij reken ik de kleine weidemolentjes, de zogenaamde 'aanbrengertjes'niet mee. In ongeveer de helft van de gevallen ging het om een polder- of watermolen, de andere waren koren- en industriemolens. Vrijwel alle industriemolens in dit gebied stonden op het Schermer eiland, met name ten zuiden van De Rijp en Graft. Naast de wind molens was er ook een aantal door paarden aangedreven molens: Schermerhorn (afbeelding 1), Grootschermer en De Rijp hadden er ieder een en Graft telde er vier.2 De paarden- of rosmolen (afbeelding zie voorplaat) behoort nu, samen met de wind molen en de stoommachine, tot ons technisch en industrieel verleden. In 1850 waren er in heel Nederland nog 1930 rosmolens in bedrijf. Veertig jaar later was hun aantal geslonken tot 569, een achteruitgang met 71 In diezelfde periode was er een nog iets sterkere daling (75 te zien bij het aantal rosmolens in de Noord-Hollandse voedingsmiddelennijverheid: van 148 in 1850 naar 37 in 1890. Hun plaats werd in genomen door stoommachines. Daarvan steeg het aantal in de Noord-Hollandse voedingsmiddelenbranche in diezelfde periode bijna een factor vier: van 44 naar 160.3 In deze bijdrage gaat het over de vier rosmolens van Graft: een oliemolen, een gruttersmolen en twee paardenmolens bij een lijnbaan. De oudste gegevens gaan over de rosoliemolen. 1 - Er is maar een afbeelding bekend van een interieur van een rosmolen op het Schermereiland. Die is te vinden op een zerk in de Grote Kerk van Schermerhorn. Het ligt voor de hand, dat deze het graf dekt van een grutter uit Schermerhorn. (foto Fokke Bakker)

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2008 | | pagina 5