Tentoonstelling VREEMDELING, KOM NAAR DE RIJP 75 jaar VW Graft-De Rijp In de galerij van Museum In 't Houten Huis in De Rijp is t/m 30 augustus de jubileum-tentoonstelling te zien van het VW Graft-De Rijp. De Rijp Waarom in de vroege jaren '30 De Rijp ineens overspoeld werd door sportvissers, weet niemand. Dat De Rijp ineens populair was bij horden sportvissers met aas en hengels is wel een feit. Het antwoord van de Rijpers bestond uit twee acties: initiatiefrijke burgers richtten de W op en de Gemeente zette duizenden edelkarpers uit en verkocht vervolgens visvergunningen. Het is april 1933. Het gaat vanaf het begin goed met de VW, vooral ook omdat een aantal particulieren zich belangeloos inzet. In 1952 onderneemt de VW iets wat van grote durf getuigt. De vereniging koopt een van de oudste huizen van De Rijp aan het huidige Jan Boonplein. De VW restaureert dit in opzet geheel houten huis in de jaren daarna en richt het in als museum. Als charmant gebaar van erkenning ruimt het museum nu een plaats in voor de kleurige geschiedenis van de VW. Later verhuisde het museum van het oude houten huis naar het huidige pand aan de Tuingracht, maar het heet nog steeds: Museum In 't Houten Huis. Had de VW in de vijftiger en zestiger jaren nog een belangrijke functie bij de kermis, de koninginnedag en de bevrijdingsdag, later legde de VW zich voornamelijk toe op het toerisme. In 1985 werd Joke Landman bereid gevonden de VW te professionaliseren. Er kwamen dorpswandelingen onder leiding van een gids al dan niet gecombineerd met een bezoek aan het Raadhuis en de Grote Kerk, de zondagse vaartochten door de Eilandspolder werden gestart en fietstochten in de om geving van De Rijp werden uitgezet. Ook kwam er een nieuwe folder over het dorp. In 1986 kreeg de VW een hoekje in de Waag. Inmiddels neemt de VW de gehele Waag in beslag. BOEKBESPREKING (nieuw in de bibliotheek van het museum) De Canon van ons Vaderlands Verleden Geschiedenis leeft! De eerste canon van onze vaderlandse geschiedenis is een feit. Deze geactualiseerde, definitieve versie van de canon vormt het fundament van de culturele bagage die iedere Nederlands als vanzelfsprekend zou moeten hebben. In dit publieksboek passeren twintig eeuwen Lage Landen de revue aan de hand van 50 hoogtepunten, die samen vanaf 2008 de basis vormen van het nieuwe geschiedenisonderwijs. Elk van de vijftig onderwerpen biedt aanknopingspunten voor boeiende verha len die de belangstelling van scholieren voor geschiedenis kan aanwakkeren. Sa men vormen deze 'vensters' de rode draad van de geschiedenis van het land dat wij gezamenlijk bewonen. Wie meer wil weten over de afzonder lijke onderwerpen, maar tegelijkertijd een indruk wil krijgen van de plaats die ze in het grote geheel innemen, vindt in dit boek wat hij zoekt. BULLETIN 113

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2008 | | pagina 57