de ruimten. De Haan deed weer een bod van ƒ275.000,00 en wilde dat gestand doen tot 1 januari 1995, ook dat bod werd door ABC afgewezen. In 1995 werd nog verhuurd aan de Van der Meulen, de Plusmarkt en de Rommelmarkt en er waren nog 26 leden. Op 4 november 1996 wordt de Plus markt verkocht aan HSB uit Volendam. Meeverkoop van een deel van de hutten wordt afgewezen omdat het voor de le den een versnippering betekende. De zaagselverwerking van N. de Boer, een van de huurders, mocht blijven zitten zolang er geen andere bestemming was. De hut die de Plusmarkt huurde werd mei 1997 verhuurd aan Blokdijk tegel zetters. Bij overdracht van de weg bij no taris werd het bestuur benaderd door makelaar Theunissen uit Purmerend die in opdracht van HSB over verkoop van het overige terrein en opstallen van de ABC wilde praten. Het duurde tot begin 1999 voordat HSB van zich liet horen, gesprekspartner was J.P. Theunissen. De waarde die zij noemden met huurders kwam op ƒ650.000,00 - ƒ700.000,00, ter wijl de vakorganisatie WLTO taxeerde op ƒ450.000,00 - ƒ500.000,00 zonder huurders en in de vrije verkoop ƒ1.800.000,00. Op 24 januari 2000 werd met 99 stemmen voor en 8 tegen besloten tot verkoop en opzegging van de huur van alle niet leden, voor eventuele uitko pen werd ƒ50.000,00 gereserveerd. De huuropzeggingen veroorzaakten nogal problemen en leidden tot gerechtelijke procedures die nog enkele jaren duurden. P. Roelofsen Jbz. (met de 8 tegenstem men) gaf aan alles te willen kopen om het zodoende te behouden, hij moest daarvoor een schriftelijk verzoek indie nen. Op 1 mei 2002 werd voorgesteld te stoppen met de verhuur van de opslag en bewaarruimte voor eigen leden. Voor noemde Roelofsen weigerde te vertrek ken en wordt via een ledenvergadering geroyeerd als lid. Het kwam tot een kort geding waarbij de rechter bepaalde dat Roelofsen als actief lid weer moest wor den aangenomen en tot 31 december 2002 zijn activiteiten mocht voortzetten. Advocatenkantoor Boekei De Nerée te Amsterdam bemiddelde voor de ABC. De statuten werden op last van de advocaat gewijzigd waarbij de woorden actieve/ en passieve leden werden veranderd in le den zodat niet alleen de (weinige) actieve leden de dienst konden uitmaken. Wat voordien als een groot goed werd be schouwd, actief lid van de ABC te zijn, leek hiermee voorbij. Bij de rechter was ook afgedwongen dat de verkoop open baar zou plaatsvinden door het depone ren van koopsommen bij de notaris. Het openbare tintje heeft klaarblijkelijk prijsopdrijvend gewerkt want de onroe rende goederen werden voor maar liefst 965.000 euro verkocht aan HSB uit Vo lendam. Daar moesten de kosten van de advocaat en de notaris nog af alsmede het negatieve bedrijfsresultaat 2003- 2004. Na aftrek van de vennootschapsbe lasting en ontbinding van de ABC per 15 mei 2004 bleef 867.893 euro over om te verdelen over de overgebleven 93 aande len van de leden. Daarmee kwam een einde aan een werkzaam leven van de AardappelBewaarCentrale in Graft. Terugkijkend is het opmerkelijk dat ongeveer 100 verschillende tuinbouwers, van eenmansbedrijven tot hele familiebe drijven, gedurende bijna 55 jaar eensge zind in een coöperatie verenigd bleven. Ze vergaten de jubilea van hun bestaan door de bedrijvigheid van hun zaken wel ke, door druk van de markt, zoveel ver anderingen moesten ondergaan. Natuur lijk was het niet altijd zo eensgezind en bestonden er zelfs twee kampen. Maar het gemeenschappelijke idee dat je sa men sterker stond heeft ruim een halve eeuw stand gehouden. Fred Hoek 101

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2008 | | pagina 45