N. Vredevoort was voorzitter van 1966- 1978. Hij hoopte bij zijn afscheid dat een voorzitter zou worden gekozen uit actie ve leden. Kennelijk was er toch een twee spalt ontstaan tussen de actieve en inac tieve leden. Tijdens zijn voorzitterschap was er al een voorstel geweest om de 'slapende' (gepensioneerde) aandeelhou ders het stemrecht te ontnemen, omdat de verhouding met de steeds verder afne mende groep actieve leden groter werd. Er waren rustende/slapende aandelen van leden die niets meer met de ABC te maken hadden en dat was onrechtvaar dig. In de daaropvolgende algemene ver gadering wordt voorgesteld om de bij stortingen te laten vervallen en de be- waarvergoedingen te verhogen, waaruit een regelmatige terugstorting van de ge storte gelden zou plaatsvinden. Hierdoor zal het mogelijk zijn om van het pro bleem van de slapende aandelen af te komen. Het leidde tot statutenwijzigin gen in 1977 en 1978, respectievelijk dat uittredende leden 30% van hun gestort aandelenkapitaal zouden terugkrijgen en verdubbeling van het stemrecht van ac tieve leden, om hun bedrijf uit te oefe nen, en niet door de passieve leden hier in gedwarsboomd konden worden. Er wa ren toen 31 actieve en 13 passieve leden, resp. 57 en 108 stemmen, de nieuwe sta tuten verdubbelden de actieve stemmen. Het was een compromis omdat in 1976 het voorstel was verworpen om de sla pende aandeelhouder het stemrecht te ontnemen. Hierdoor moest eerder al de hulp van de huttenbaas J. Roelofsen Nz in 1969 worden ontslagen vanwege te kort werk. De leden, zowel actief als passief min derden, met moeite werden er geringe winsten geboekt, echter te weinig om de zaak te runnen. In 1983 diende er zich een koper aan, in de persoon van de heer Bunschoten, voor drie huurvrije lage hutten, totaal circa 1.400 m2 voor ca. ƒ205.000,00. De bedoeling was de drie hutten te slopen en daarvoor in de plaats een nieuwe supermarkt te bouwen. Na onderhandeling werd het ƒ243.000,00 inclusief BTW. Daar gingen nog kosten vanaf voor de notaris, sloopkosten (Woestenburg), bemiddeling (LTB) en verplaatsing van PWN- en PEN aanslui tingen, totaal ƒ46.900,00. Ook deed men nog enkele investeringen om de belasting af te dooien in de vorm van een nieuw kantoortje met 2 toiletten, aanpassing van het licht (Pilkes), een nieuw houten afdak en pad aan de zuidzijde, nieuwe houten deuren en een beloning voor de zaakvoer der, totaal een bedrag van ƒ113.250,00, zodat er ƒ81.500,00 over bleef. Bunschoten ondervond begin 1984 problemen met de vergunning voor de nieuwbouw. Burge meester en wethouders stonden negatief tegenover sloop en meenden dat een su permarkt was in te bouwen in de be staande hutten. Het duurde een jaar voordat het zover was. De ABC kreeg het gemakkelijker door de oppervlaktever mindering. Er werden nog steeds kleine winsten gemaakt en er konden winsten op aandelen worden uitgekeerd. De con tributie kon nog steeds blijven gehand haafd op ƒ30,00. In 1988 werd een deel van het terrein verkocht voor ƒ25.000,00 t.b.v. een weg naar het plan Stoop-Taam (De Vleet) en grond voor een woonhuis (Duinmaijer). De Rommelmarkt deed zijn intrede in de hutten. Begin 1994 deden geruchten de ronde dat er woningbouw zou komen op de ABC terreinen. In ieder geval was de gemeente begonnen met een bestem mingswijziging voor het naastliggende land van Stoop-Taam t.b.v. woningbouw. Het kon niet uitblijven, makelaar De Haan deed eind 1994 een bod op de rest van de grond en de opstallen van de ABC. Het werd ter kennisgeving aange nomen omdat het bestuur niet wilde ver kopen zolang leden gebruik maakten van 100

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2008 | | pagina 44