O.A.B. werd in 1966 opgeheven en de be waarplaats werd verkocht aan P. Roelof- sen Jbz. die het voor eigen gebruik en gedeeltelijk als woonhuis inrichtte. De statuten en huishoudelijk reglement Tijdens de oprichtingsvergadering wer den de statuten van notaris Luijkx voor gelezen. De statuten gaven aan dat het een bewaarplaats zou worden van land en tuinbouwproducten, dus niet exclusief voor aardappelen. De coöperatie kende actieve en passieve leden. Actieve leden waren land- of tuinbouwers die geen lid waren van een soortgelijke vereniging maar wel lid waren van een veiling. Pas sieve leden waren diegenen die aan het voornoemde niet voldeden maar door het bestuur werden toegelaten of hun bedrijf beëindigd hadden. De statuten regelden ook dat er een leveringsplicht was van alle in coöperatief verband geteelde ver koopaardappelen, al of niet opgeslagen. Voor alle goedgekeurde aardappelen werd ÏH cent per kilo buiten de hut be- waarvergoeding gerekend of ƒ150,00 per box in de hutten. Bij niet gebruik van de box volgde een restitutie van 50,00. In dien er meer dan 10 ton uit een box kwam moest er VA cent per kilo worden bijbetaald. De algemene vergadering bepaalde vervolgens aan wie deze aardappelen ge leverd of verkocht zouden worden. Opbrengsten zouden naar rato worden verdeeld. Het regelde ook de aandelen waarvan een lid er één of meer moest kopen. Er waren 300 aandelen van ƒ500,00, op ieder aandeel moest het lid minimaal ƒ50,00 in de kas van de vereni ging te storten. De gestorte gelden kon den later worden terugbetaald bij be drijfsbeëindiging of overlijden. De Coöp. kon later ook aandelen terugkopen an ders zou het gevaar ontstaan dat er uit eindelijk één lid overbleef met alle aan delen en zich eigenaar kon noemen van de ABC. Andere inkomsten betroffen de inhouding van 10% op de veilingomzet ter leniging van de exploitatiekosten. Uiteindelijk werd op 113 aandelen ƒ8.450,00 gestort, ƒ2.800,00 meer dan verwacht. Ieder aandeel gaf recht op het gebruik van 5 m2 opslagruimte en één stem ter vergadering. De statuten zijn een aantal malen ver anderd, meestal om de prijzen aan te passen, maar de laatste keren vooral om de termen actieve- en passieve leden te veranderen in het algemene begrip van leden. Het aantal tuinders liep in de loop van de jaren terug, dus ook de actieve leden met stemrecht. Het huishoudelijk reglement bevatte 12 artikelen over het gebruik van de hutten. Niets opzienba rends, behalve misschien het logische artikel 8 wat zegt: "Aardappelen die tij dens het storten op de paden terechtko men, moeten opgezocht en vernietigd worden, dit om vermenging van verschil lende rassen te voorkomen". Natuurlijk stond er ook in dat de hutten moesten worden schoon gehouden. Het afval uit de hutten, vooral uit de werkruimte, vormde steeds een terugkerend pro bleem. Vrijwel iedere vergadering wordt gevraagd dit op de bestemde plaats bui ten de hutten te storten. Tijdens de derde jaarvergadering in café Grasboer in De Rijp werd het huis houdelijk reglement (model Andijk!) voorgelezen en vastgesteld. Voor zover was na te gaan is het huishoudelijk re glement nimmer aangepast of gewijzigd. Verwerven van bouwgrond Om te kunnen bouwen was bouwgrond onontbeerlijk. Men dacht aanvankelijk aan het land van Bark tegenover de Sint Jozefschool in De Rijp. Weliswaar aan vaarwater gelegen doch de weg erheen 86

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2008 | | pagina 30