Gerbrand Visser van De Poel, naar Hem- Venhuizen waar twee bewaarplaatsen werden bezocht. Op grond hiervan kwam de commissie met het voorstel om plan nen te gaan maken voor een centrale be waarplaats voor ongeveer 1.000 ton poot- aardappelen met berg- en werkruimte, alsmede een kantoortje. Op 19 mei 1950 wordt de oprichtings akte opgemaakt voor de coöperatieve vereniging Aardappelbewaarcentrale B.A., kortweg genoemd "A.B.C.". De coö peratie had tot doel: "Bewaring van aardappelen en andere stapelproducten en de afzet hiervan". Op 5 juni 1950 vond de oprichtingsvergadering plaats in café Blokdijk in De Rijp. De oproep was ge richt aan de leden van de Z.L.T.B. Zaai en pootgoed Land- en Tuinbouw Bond) en aan de stemmingen te oordelen kwa men er minstens 172 leden opdagen. Naast de commissieleden waren er ook enige leden (Wolkorte en Van den Bosch) van de Coöp Boerenleenbank aanwezig. Onder voorzitterschap van Gerbrand Visser startte de vergadering. De statu ten werden, na wat heen en weer ge praat over geld, aangenomen en de ver gadering ging akkoord met aangaan van een lening van ƒ110.000,00. Daarna vond de intekening plaats van het leden- register en per 5 juni 1950 schreven 71 leden zich in en namen met elkaar 205 aandelen. Er vonden verkiezingen plaats voor een bestuur en Raad van Toezicht. Jo Smit bedankte voor een eventuele be stuursfunctie, waarop voorzitter Ger brand Visser zei "Je doet het wel als ik het vraag", waarop Smit antwoordde: "al heet je lOOOx Gerbrand Visser, dan doe ik het nog niet, man je doet het zelf niet eens, daar zit iets achter!" Niettemin werd er vrij gemakkelijk in twee ronden een bestuur gekozen G. Roelofsen ('Baron') uit Graft, voorzit ter, J.G. Woestenburg uit De Rijp, secreta ris/penningmeester en de bestuursleden C. Stoop uit Graft, P. Taam uit De Rijp en A.W. Kramer uit Graft. In de Raad van Toezicht werden gekozen C. Bakker uit Graft, voorzitter, Jac. Zaal uit Graft, secretaris en N. Oudejans uit De Rijp, bestuurslid (en toezichthouder van de Boerenleenbank!). Het bestuur en de Raad van Toezicht vergaderden tegelij kertijd. Het waren andere tijden want tijdens de vergadering ontstond beroe ring over de vraag of niet L.T.B.-leden (lees: niet katholieken!) ook konden inte kenen. Volgens de voorzitter en de statu ten kon dat. Maar daar waren verschil lende leden het niet mee eens en dreig den zelfs op te stappen, want stel je voor dat er zelfs een communist kon toetre den. Maar de vergadering werd toch nog hilarisch besloten bij de rondvraag waar de naam voor de weg naar de nieuwe be waarplaatsen ter sprake kwam. Jan Woestenburg had gehoord dat Jo Smit, na het inheien van de laatste paal, de hoop had uitgesproken dat er een "Jozef Smitlaan" zou komen. Jan had echter andere leden gesproken die meer aan "Leeuwenlaan" hadden gedacht ("Leeuwtje" was de bijnaam van Jo!). Hoe dan ook de 'laan' is tot de sloop van het complex altijd het 'huttenpad' blijven heten. Niettemin de oprichting van de Coöpe ratieve Aardappel- Bewaar- Centrale "A.B.C." was een feit. Met deze oprich ting kwam aan het werk van de Commis sie van Onderzoek een einde. Zij hadden in de korte tijd van hun bestaan 24 keer vergaderd en 4 keer de Algemene Verga dering bij elkaar geroepen. Het betrof destijds dus een katholieke aangelegenheid. De niet katholieken tuinders van de Coöperatieve Vereniging "Ons Aller Be lang", bouwden een jaar na voornoemde hutten een loods aan de Raadhuisstraat in Graft. De loods was ook door architect Nic. Oudejans ontworpen, hoger maar was in opzet en werking gelijk. De 85

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2008 | | pagina 29