In 1929 kochten de beide vaders, Kaptein en Vlaar, het woon-winkelhuis Rechte- straat nr. 46, oude nummering, op een openbare verkoping. Het verhaal wil dat de nog jonge Her man in angstige spanning buiten stond te wachten op de afloop van de verko ping. De eerste man die naar buiten kwam hoorde hij zeggen 'nou nou, moet daar ook nog een stuk brood in verdiend worden?'. Het pand bleek door vaders te zijn ge kocht voor 3150 guldens. De eerste klant die bij het jonge stel in de winkel wat kocht was vrouw Polman, de echtgenote van Dirk Polman, de kleermaker uit de Rechtestraat nr. 180 oude nummering, nu nr.27. In 1942 kon mijn vader het huis naast de winkel' nr. 47, kopen van de gemeente. Het werd bewoond door het echtpaar Van Houwelingen met hun zoon Kees. Meneer van Houwelingen was het Hoofd van de O.L. School, dat nu het gebouw van de bibliotheek is. Dit woonhuis nr 47 werd na de oorlog 1940- '45 bij de winkel getrokken, maar in die oorlogsjaren eerst nog bewoond door het pas getrouwde paar Piet Twint en Nel de Vries Thd. Op de eerste verdieping lag iets later ook nog een grote winkelvoor raad opgeslagen van een collega van mijn vader, Ben Louman uit Catricum, vanwege oorlogsgevaar in die streek. In 1952 werd op de benedenverdieping in de panden nr 46 en 47 een geheel nieuwe winkel gebouwd door aannemer Dirk Ent en met een nieuwe voorgevel voor nr. 47, de lelijkste gevel die ooit in De Rijp werd gebouwd; een boog. De eer ste verdieping van nr 47 werd de woon ruimte voor de familie Kaptein. Toegang tot de bovenwoning was de zeer grote, geel geschilderde rechte trap midden in de winkelruimte. Met die winkeltrap was er ook toegang tot de drie zolders die dienst deden als opslagruimte. Een beter fitness-centrum had ik me niet kunnen bedenken. In het jaar 1959 kwam ik definitief bij mijn vader in de winkel werken en ont wikkelde ik me als een 'echte' Rijper. In 1965 kon ik het pand van de buren ko pen, Rechtestraat 120, met de bedoeling het als opslagruimte te gebruiken. Maar nadat ik in 1967 met Rita Stoop trouwde veranderde dat idee al snel. Zodoende bleef ik mijn verdere winkeliersleven de winkeltrap op en neer gaan met goederen voorraad, tot hartklachten in 1994 een wat voortijdig einde aan mijn winkel- carriére maakte. Jan Kaptein 82

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2008 | | pagina 26