touwslagerij maquette en het onuitgegeven manuscript van L. Bruin, 'Van vezel tot kabel', z.j„ in Museum In 't Houten Huis, De Rijp. De Vrede: in 1894 worden in Graft een 'lijnbaan en paardenmolen' gesloopt; kadastraal sectie B 579. RAA, A Graft. inv.nr. 1079, opgave 1894. Dat we maar over zo weinig vermeldingen beschikken, komt waarschijnlijk omdat bij ons onderzoek niet ook systematisch naar vermeldingen van lijnbanen werd gezocht. 28. Mij is verder nog een afbeelding van een Amsterdamse paardenmolen bekend. J.H. van den Hoek Ostende, 'Houtzaagmolen Het Klaverblad', in: Maandblad Amstelodamum 67 (1980) pp. 27-31. Bij de foto op p. 30 staat als bijschrift. 'De paardenloop van lijnbaan De Groote Zeevaart en het zomerhuis van F. Haverkamp op het bolwerk Blauwhoofd gefotografeerd van de Bokkinghangen af door Jacob Olie omstreeks 1865.' Bijlage 1 Pieter Abrahamsz Koog verkocht op 22 juli 1706 op een veiling in de Grafter herberg 'In 't Moerjaanshooft' twee huizen (met erven en een bleekveld) en de daarin zijnde grutterij met alle gereedschappen en goederen. Er is een inventaris van de gereedschappen bewaard gebleven: 'Volgen de gereetschappen van de grutterije Een eiken molen met zijn toebehoren niets uitgesondert 2 paar steenen, die heel goet zijn met zijn toebehoren 1 nieuwe breek-bak, alles nieuw, seven daarop 1 nieuwe waaijer met zijn toebehoren 1 nieuwe grutte bak 50 sakjes halfmiddens, en zooveel alsser naderhand nog van de kramers mogten voor den dag komen en tot de grutterije behoren een schepel en een half schepel 6 mole sakken 3 draagsakken een kruiwagen om goet te bestellen 2 aglens, 2 schepels, 1 half aglen 3 half schepels alles met ijseren beslag 1 turfbak 9 seeven 1 paar houten schaalen 125 lb [pond] swaar gewigt, 40 lb ligt gewigt 2 buulkisten tarwen en grutten alles goed en wel 1 stof besem, 1 raager, 3 verkens alles nieuw 2 splishoorens, 2 scharen, 1 lantaarn 1 lamp, 1 koevoed, 3 wiggen, 1 rol 3 saat schoppen, 2 loetten 1 koperen schoppen, 1 waage 1 sleep tot gebruik van de grutterij een paarde wagen omtrent 100 ton turf dog bij den hoop en met de voet te stooten, behorende tot gebruik van de grutterij 4 gort bakken, 2 oude bakken 5 erte sakken, 1 toonbank, 1 tregter 1 half schepel een vierling een half schepel half, 1 half vierling, een metje een half metje, 1 kop een halve kop, een vierde kop alles met koperen banden of beslag, zijnde alles heel goed tot zijn gebruik 79

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2008 | | pagina 23