7- Een kaartje gemaakt op basis van de kadastrale kaart van 1817. Het gearceerde pand (392) is de grutterij met woning. De Grafterbaan en de Dorpsstraat (huidige namen) zijn gestippeld. werd toen wel anders omschreven: 'op de Dijck', 'op de bangert', 'aan de Heren straat' of 'op het Wijkje'. In 1654 stond de grutterij weliswaar ook 'op de Dijck' maar de toen genoemde belendingen sluiten niet goed aan bij latere vermel dingen. Het kan ook toen echter al om dezelfde plek gegaan zijn, maar daar ben ik niet geheel zeker van. Van de grutterij is nu niets meer terug te vinden: de opstallen hebben plaats gemaakt voor het hierboven al genoemde naar voren springende pand en erf van de familie Ridder-Bakker. De heer Ridder vertelde mij, dat de straat ter plekke zo smal was dat het nu door hem bewoonde huis aan de straat kant op verzoek van de gemeente ooit anderhalve meter ingekort werd. In die kopse kant van het pand zat in de jaren twintig van de vorige eeuw het textiel- winkeltje van Cor Scholten. Via een deur in het midden van de kopgevel kwam je er binnen. Het winkeltje mat misschien 3x3 meter; het besloeg niet eens de vol le breedte van het pand (afbeelding 8). Rechts was de toonbank, die evenwijdig liep met de lange kant van het gebouw. Daarachter tegen de wand waren alle maal planken waarop rollen textiel la gen. Verkocht werden onder meer flanel, katoen en baai; daar werd destijds onder meer ondergoed van gemaakt. Na Schol ten woonde Cor Bakker in het huis. Bak ker was tuinder van beroep, op zaterdag verdiende hij wat bij met een scheersalon (in het voormalige textielwinkeltje?). Tenslotte nog even terug naar de ka dastrale kaart. Helemaal aan de oostzij de (rechts) is nog net een stukje van de gemeente De Rijp te zien. Dan volgen de touwslagerij (perceel 384) en het teer huis (383) van lijnbaan De Poel van Jan Boon junior. Op het oude perceel 384 staat nu nog steeds het bij de touw slagerij horende woonhuis 'Lijnbaan De Poel' van de familie Visser. Aan de zuid kant van de weg stond een tweede touw slagerij annex teerhuis; eigenaar in 1832 was Jan Pit. Hoe zag een grutterij er uit Voordat we toekomen aan de grutterij van Graft kijken we eerst eens naar een 66

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2008 | | pagina 10