Kleinschalige ontginningen op het veen vonden in de 9e en ÏO' eeuw plaats vanuit de dorpen op de geesten en oude duinen of strandwallen. Wegens sterke bevolkingsaanwas in de 13e eeuw begon men aan grootschalige veenontginnin- gen om nieuwe akkergrond te winnen. De samenleving had echter nog steeds een overwegend agrarisch karakter. Al les draaide om grondbezit als belangrijk ste bron van inkomsten. Uitgestrekter eigendom van de grond werd mogelijk door het hofstelsel. Boeren van een 'hof werden dan eigenaar van meerdere boer derijen. Op die boerderijen woonden 'onvrijen', boeren die aan hun boerderij gebonden waren en bepaalde diensten moesten verrichten aan het 'hof. Reconstructie van een drieschepige boerderij met woongedeelte (links) en stalgedeelte (rechts). Ontleend aan Cordfunke, 2006, blz. 47 In de 7e en 8e eeuw gebruikten de nieuwe Friezen niet slechts kano's om de veenkreken en rivieren binnenslands te bevaren en te vissen, maar bouwden ze ook kustvaartuigen om over zee handel te kunnen drijven. Ze handelden in zout, vis, laken en wijn in een groot gebied, van Skandinavïë tot Noord-Frankrijk toe. De Friese handel was zeer levendig en bleef tot in de lle eeuw bestaan. Hij werd gevoerd door Friezen langs alle kusten van Oost-Friesland tot Noord- Frankrijk toe. Een belangrijk centrum voor de internationale handel was Dorestad. 2.1.3.TUDSBEWUSTZIJN In de periode van de migratie tussen de 3e en de 6e eeuw vond. zoals al eer der verteld werd, een grote aanwas plaats van nieuwe Friezen. Dat waren Angelen en Saksen, die via het huidige Friesland naar Noord-Holland togen. Ze gingen, niet sterk georganiseerd maar in kleinere groepen, ook naar Engeland waar ze zich als kolonisten vestigden. In Noord-Holland maakten ze een grote bloeitijd door. De nieuwe Friezen konden snel inburgeren omdat ze grotendeels dezelfde taal spraken en dezelfde tradi ties hadden als de oude Friezen. In de gemeentebegroting van de ge meente Schermer komt sinds mensen heugenis elk jaar een post voor die 'openbare tijdaanwijzing' heet. Daaruit wordt het onderhoud betaald van de klok ken van de kerktorens die in de 5 dorpen van Schermer staan. Heel bijzonder is het feit dat de wij zerplaten van de kerk in Grootschermer niet alle vier even groot zijn. De wijzer plaat aan de oostkant van de toren is groter dan die aan de andere kanten. De oostkant is de kant van de (oostelijke) Eilandspolder of Binnenmaden. Doordat de wijzerplaat zo groot was, konden de 10

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2008 | | pagina 8