14e eeuwse polder met parallel- opstrekkende verkaveling is nu een slagen landschap waarbij de slagen (de eilan den) grotendeels slechts per boot bereikt kunnen worden. Ze bestaan uit grasland. Het is nu dus veenweidegebied terwijl het vroeger hoogveen was. Er wordt tegenwoordig veeteelt op bedreven door boeren die 'buitendijks' wonen. De ooste lijke Eilandspolder is eigendom van Staatsbosbeheer. Ook de westelijke Eilandspolder (of Burenmaden) speelt een rol in mijn ver haal. De westelijke Eilandspolder is al in de 10e eeuw ontgonnen, maar pas later (begin 17e eeuw) definitief ingepolderd. Deze polder is grotendeels eigendom van Landschap Noord-Holland. Het woord maden in Binnenmaden en Burenmaden, zoals de oostelijke en wes telijke Eilandspolder vroeger ook wel werden genoemd, komt zowel in het fries voor als in het engels. Maden of meadows zijn vochtige weiden. Het gaat in mijn verhaal om kolonisa tie vanaf de oude strandwallen, geest gronden en venen in Kennemerland van het hoogveen van de Burenmaden of westelijke Eilandspolder in de vroege 1CK' eeuw en van de Binnenmaden of oos telijke Eilandspolder in de late 13e eeuw. Kolonisatie is het verschijnsel waarbij mensen op zoek gaan naar nieuw gebied om land te ontginnen en zich daar tijde lijk of permanent te vestigen. Voordat de grote droogmakerijen Beemster en Schermer en de kleine polders op het Schermereiland in de 17e eeuw ontstonden, waren de Burenmaden en de Binnenmaden mosveenhopen temidden van veenstromen en moerassen. Het is niet helemaal duidelijk waar men het Schermereiland geografisch toe moet rekenen: West-Friesland, Water land of Kennemerland. Ik stel me op het standpunt dat het Schermereiland tot 1 weg 2 sloot 3 grens 4 dijk 5 kerk 6 Driehuizen 7 oud kerkhof van Scheremer^ 8 Schermerhorn 9 Korendijk 10 Wouthuysen 11 Keksloot 12 De Matten 13 Noordeinde 14 Kamerhop 1 5 Oude Dijk 16 Menningweer A Burenmade B Binnenmade C Globdijk D Oude Zeeburg^ Schermereiland HOOkHCOl Burenmaden en Binnenmaden op het Schermereiland met verschillende typen verkavelingen Ontleend aan Kaptein, 1988, blz. 21

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2008 | | pagina 6