WATER DOOR DE TIJD Hedendaags waterbeheer in historisch perspectief Na de Afsluitdijk en de Deltawerken leek de strijd tegen het water gewonnen. Inmiddels weten we beter. Er komt een hele serie nieuwe moeilijkheden op ons af: klimaatverandering, zeespiegelstijging, kustafslag, bodemdaling, wateroverlast in de winter en verdroging in de zomer. Maar hoe 'nieuw'zijn deze problemenHebben we eigenlijk niet te maken met oude vraagstukken in een andere jas? Na de paijze van de Algemene Vergadering, op woensdag 23 april in het Rijper Huis in De Rijp, organiseert de Oudheidkundige Vereniging een lezing die gehouden zal worden door Diederik Aten. Zeer de moeite waard! Hieronder de korte inhoud. Het strand en de duinen worden im mers al ettelijke eeuwen door kustafslag bedreigd en de bewoners van Petten en Huisduinen waren diverse malen ge noodzaakt hun dorpen landinwaarts te verplaatsen. Aan de Hondsbossche Zee wering wordt onafgebroken gewerkt sinds de Sint Elizabethsvloed van 1421. Deze dijk staat nu weer genoteerd als een 'zwakke schakel' in de kustverdedi ging, maar is dat dus in feite al een slor dige 600 jaar. Achter de duinen en zeedijken kam pen we insgelijks al honderden jaren met bodemdaling. Het land zakt sinds kolo nisten in de middeleeuwen de Noord- Hollandse veengebieden ontgonnen. De voortgaande maaivelddaling maakte de opbouw van een ingenieus watersysteem van polders en waterbergingen of boezems noodzakelijk om het land bewoonbaar te houden. Daarbij was het eigenlijk vanaf het begin af aan schipperen tussen wa teroverlast of -tekort. Door de droogma king van de Beemster, Purmer, Wijde Wormer en al die andere grote meren in het begin van de 17e eeuw werden de problemen verscherpt. Waar moesten de polders hun water laten? Daar was geen ruimte meer voor. Wateroverlast was het gevolg en de befaamde Jan Adriaensz. Leeghwater onderkende al in 1633 dat de "oorsake van dese coomt veel ende meest doort bedijcken van de meeren". Omgekeerd zat men in droge zomers al snel met watertekort. Waar moesten de boeren dan zoet water halen om hun ak kers te bevloeien en het vee te drenken? Het was nog maar mondjesmaat voor handen. De eeuwenoude puzzel rond 'ruimte voor water' leek na de vorming van het IJsselmeer in 1932 en de bouw van mo derne krachtige gemalen even opgelost, maar is nu weer bijzonder actueel. Het Hoogheemraadschap Hollands Noorder kwartier is op zoek naar 1200 hectare extra waterberging om wateroverlast in de toekomst te beperken. Daarbij is het als in het verleden vaak weer bijzonder moeilijk om een compromis te vinden tussen de vaak tegengestelde belangen van de betrokken partijen. Tijdens de lezing volgen we het natte historische spoor van de hedendaagse waterproblemen op de voet. Het verhaal wordt ondersteund met tientallen dia's van oude prenten, kaarten en foto's.

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2008 | | pagina 4