Achter op de kaart staat 'Rijper school'. Geschatte leeftijd van de kaart 60 a 70 jaar. Wie kan de school thuisbrengenOf is het helemaal geen school? En herkent u uzelf of iemand anders onder de zes jeugdigen? Laat het ons weten!!! Met dank aan Fons Verbeek uit Castricum voor het toesturen. RAADSEL HORLOGE HENDRIK VAN VOORST In de Chronyke van maart 2007 stond een artikel over de Rijper uurwerkma kers Hendrik van Voorst en Maarten Bruijn. In die bijdrage werd uitgebreid stilgestaan bij het horlogewerk van Hen drik van Voorst dat in de 'arm en rijk' vitrine van het Rijper Museum op de eer ste verdieping ligt. Het is gesigneerd "hendrick van voorst inde ryp 1698". Maar aangezien Van Voorst zich pas in 1719 als net gehuwde jongeman in De Rijp vestigde, was het gewoon onmoge lijk dat hij in het jaar 1698 dit horloge in het dorp heeft vervaardigd. We slaagden er destijds niet in dit raadsel, op te los sen. Inmiddels is hier echter verandering in gekomen. In 2001 waren namelijk op de jubileumtentoonstelling van het Museum van het Nederlandse Uurwerk op de Zaanse Schans nog twee horloges van Hendrik van Voorst te bewonderen, beide afkomstig uit particuliere collec ties. Het ene horloge was op het binnen werk gesigneerd "Henderk Voorst in De Ryp, 2878" en het andere "Henderick Van Voost Ryp, 21 77". Het gaat bij die vermelding "1698" op het horloge in het Rijper Museum dus niet om een jaartal, maar om een nummer! En daarmee is het probleem van het horloge, dat Van Voorst eigenlijk niet gemaakt kon heb ben, opgelost. Diederik Aten (met dank aan Pier van Leeuwen, curator Museum van het Nederlandse Uurwerk). 40

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2008 | | pagina 38