Een jaar later verkoopt Isaak Schoen maker Pz. op een veiling als last hebben de van de weduwe en erfgenamen van Sijmon Ruts, een bakkerij met bakkers gereedschap. Om daarna door schepenen aan Sijmon Bruijnsz. voor f 80,- weer door te verkopen. Isaak is secretaris en schepen van het dorp. Uit zijn huwlijk met Geertje Dingnums komt dochter Bregje. Deze trouwt met Isaak Nap, een zoon van Jacob Nap en Neeltje IJsaaks Colleman. is weer broodbakker. Melling (1874- 1949) komt uit Beets en is met Dieuwer- tje Kramer uit Koedijk getrouwd. Hij heeft geen opvolger en in 1944 koopt bakker Jan Kuijn en zijn vrouw Nely Kelderman de zaak. Met hun dochter Margreet zat ik op de lagere school. Tot 1957 blijft hier de oven aan. Dan ver huist de familie naar Zuidholland en is dit het einde van de bakkerij. Bakkerij 6. i Bakkerij 4. In 1726 verkoopt Pieter Cornelisz. Broertjes (waarschijnlijk een zoon van eerder genoemde Cornelis) een neringrij- ke bakkerij met al zijn gereedschappen alsmede een octrooi om te hebben en te houden een bierstekerije staande en ge legen alhier op Zuidschermer. zuideinde Bakkerij 5. Dan vind ik een tijd niets en ga verder met 2 bakkerijen op het Zuideinde. De eerste stond op een perceel wat nu parkeergelegenheid is. Iets voor de Zui- derbrug aan de westzijde, (tegenover nr. 35). Dit pand kom ik in 1875 tegen. Het is dan eigendom van de gemeente Zuid-en Noord-Schermer. De volgende eigenaar is Pieter van 't Hof, dagloner om in 1911 aangekocht te worden door Pieter Poest en Maartje Keetman, zijn vrouw. Pieter is broodbakker en komt uit een bakkers gezin. Zijn grootvader Pieter Poest (1752 -1831), gehuwd met Eijtje Draaij, is broodbakker, geboren in de Rijp. Zijn zoons Jacob en Jan zijn ook bakker en de zoon van Jacob, gehuwd met Antje Poest, is Pieter (1842-1917). In 1926 wordt het pand aan Jan Roos verkocht en vervolgens aan Barend Ro- selaar, gemeente ambtenaar. Een jaar later koop Jan Melling het pand en deze De volgende bakkerij staat verder op het Zuideinde, aan de oostzijde, over de brug. (nu nr. 53). Jan Poest, broodbak ker, verkoopt in 1832 aan zijn broer Jacob het huis, broodbakkerij en erf. Kadastraal sectie D, nr. 92. Jacob Langerijs is er knecht en Naatje Stam, dienstbode. Als Jacob in 1857 overlijdt gaat zijn vrouw Antje verder. Hun zoon Pieter is ook broodbakker geworden en in 1878 staat het op zijn naam. In een notarieele akte heb ik gevonden dat Pieter Poest voor f 1300,-- huis, brood bakkerij, schuur en erven aan Albertus van Giezen, slachter, verkoopt. Samen met wat erven er omheen. Maar in de kadastrale leggers heb ik dit niet gevonden. Dan blijft het tot 1918 in de familie Poest. In dat jaar komt het in handen van Jan Pilkes Evertszoon, schuitenmaker, getrouwt met Marijtje de Geus. Pilkes verkoopt het na een jaar door maar in 1923 komt het weer in be zit van Jan Pilkes. Later zal zoon Evert als schuitenmaker en electricien het be drijf voortzetten. Geen bakkerij meer. Bij de volkstelling van 1829 woont Jan Jongert, broodbakker op huisnummer 106. Jan komt van Oostwoud en is we duwnaar als hij in 1825 op Grootschermer met Antje Smit trouwt. Klaas de Boer uit Amsterdam is er bakkersknecht en Bregje Molenaar uit Wormer dienstbode. Ik weet niet waar de bakkerij was, ik denk op het Zuideinde (kadastraal kom ik hem niet tegen) wel dat Jongert later bakker op Driehuizen geweest is. 29

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2008 | | pagina 27