Vc'Backcr. Die 'r lichaam voed, Voort Gr moed t 0Schepper van het lieve Brood Tot voetsd van het tijdlich keven Hoe heeft: uw mildheidt ons genood, Om oru tl Selfj tot Brood te gceven- Brood dat uit den Heemel viel locriaadigd yhij dan onse BROODBAKKERIJEN OP GROOTSCHERMER TOT 1974. Met de opening van de nieuwe bakkerij in Oterleek, bij korenmolen de Otter, dacht ik aan de bakkers uit het verleden op Grootschermer. Uit de gegevens die ik had is dit artikel gekomen. Het is niet compleet en aanvullingen zijn welkom want vooral de 1 Te en 18e eeuw is moeilijk. Bakkerij 1 Ik begin in het jaar 1678, dan is er een bakkerij ten westen van het raadhuis. (waar nu nr. 1 is). Maarten Cornelisz. koopt van Maarten Reijersz. voor f 300,-- huis, bakkerij en erf. Ook het bakkersge reedschap zit bij de koop in. Kort daarna koop Sijmon Pietersz. de boel. Hij is een onmondige (minderjarige) zoon van zali ger Pieter Reijersz. en Geertje Claes. De Reijerszonen zijn molenaars, maar aan die geschiedenis werkt iemand anders. In 1681 koopt Maerten Cornelisz. het huis, bakkerij en erf van Herman Steven Asschof, mr. bakker, voor f 230,-. Het raad huis is ten oosten, en Gerrit Remmitsz., mr. kleermaker woont ten westen. In 1691 koopt Jan van Hoorn, korenkoper uit de Rijp van Harmen Steven Asschoff voor f 150,- de bakkerij. Hier wordt de ligging, achter het raadhuis, weer ver meld. De verkoper is nog geld schuldig aan de koper voor de koop van granen, zowel rogge als tarwe. Bakkerij 2. In 1685 koopt Cornelis Dirksz. Broertje van Pieter Cornelisz. Groot voor f 500, - huis, bakkerij en erf. Wat de belending betreft komt dit niet overeen met de vorige bakkerij dus ik denk dat dit een andere is. In hetzelfde jaar koopt Neeltje Cornelis, de vrouw van secretaris IJsaaq Colleman voor f 150,- de bakkerij. In 1706 heeft Harmanus Florisz. Bac- ker een custingbrief (schuldbekentenis) van 160 gulden op het huis, erf, bakkers gereedschap en regenwaterton. Hij ver koopt het aan Bastiaan van Hellemont. Bakkerij 3. In 1709 kom ik weer een bakkerij te gen, Cornelis Coster Dz. verkoopt op een veiling in de Jonge Prins, met Dieuwer Claas als hospita, huis, bakkerij en erf. Pieter Broertjes koopt van Neeltje Joosten in 1716 voor f 500,- op een vei ling in de Jonge Tromp. 28

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2008 | | pagina 26