>"1 Kaart van de veldkartering in de Eilandspolder van het 'verdwenen'dorp Schermer langs de Gouw. Ontleend aan Datema, 1988, blz. 8. 'dorpsstraat' (go-weg) fungeerde. De hui zen stonden aan weerskanten van de tocht, de Gouw genaamd, die vanaf het tegenwoordige De Rijp van zuid naar noord loopt tot vlakbij Molen de Havik. De kerk stond aan het noordelijke uitein de van het lintdorp dat 29 huisplaatsen telde. Het aantal bewoners zal dus mini maal zo'n 29x5=145 bedragen hebben. In het rapport dat het RAAP (Regionaal Archeologisch Archiverings Project van het Instituut voor Pre- en Protohistorie van de Universiteit van Amsterdam) liet opstellen door R. Datema, formuleerde deze als hypothese "dat de komst van de bewoners in dit verdwenen dorp Scher mer te maken had met de migratie door overbevolking van de geestgronden (Kennemerland) in de tweede helft van de 13e eeuw". Dat kan dus een van de motieven geweest zijn voor de graaf van Holland om actie te ondernemen. 3.5. Bewoning van de Eilandspolder In zijn artikel van 1988 in Een Nieuwe Chronyke gaat Datema ook in op de be woning van het dorp aan de Gouw. "We moeten dit water", vertelt hij (blz. 12),"derhalve zien als de hoofdstraat waaraan de huizen stonden. Deze waren doorgaans gefundeerd op een kleiplaat die in de loop der jaren met plaggen en huisvuil werd opgehoogd. De huizen zelf bestonden uit een houtskelet met wan den van vlechtwerk, aangesmeerd met leem (vakwerkbouw). Ook waren wanden van gestapelde plaggen bekend. De da ken waren met riet gedekt. Wat thans nog rest zijn brokken hutteleem, houten paalstompen en klei- of plaggevloeren. Soms herinnert slechts een veldnaam als 'werf of 'laen' aan vroegere bewoning". Het zal niet verbazen dat de boerenhui zen in Kennemerland in de prehistorie fig N-Z profiel door deel van huisplaats EPB 271 fig.b O-W profiel door deel van huisplaats EPB 271 fige vlaktekening van deel van haardplaats EPB 271 legenda schaal 1:30 IMÉ kern haard fVl haardmateriaal bovenlaag: veen, xeer kleiig, verrommeld, bruingrijs veen, xeer kleiig, verrommeld. donkergrijs veen, kleiig, brokkelig, xeer donkergrijs IxHxi klei, licht grijs |££j veenptaggen: veer», compact, donker bruin |v„v] veen. compact, donker bruin-xwart U/A verstoord 23

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2008 | | pagina 21